Konut Kredisi Faizinde Yükseliş

0
Konut Kredisi Faizinde Yükseliş

Merkez Bankası’nın sıkılaştırma adımları sebebiyle konut kredisindeki ivme büyüme kaybetti. Ayrıca konut kredisi faizlerinin de yüzde 1,1 seviyelerinin üzerine çıkmasına neden oldu.

Kamuya ait bankaların düşük faizli kredi ödemesiz dönemli kampanyası sayesinde haziran ayında konut faizi kredi yüzde 0,64’e kadar inmişti. Fakat faizler yeniden yükselerek yüzde 1’i geçti.

Kamu bankalarından sadece Halkbank’ta faiz yüzde 0,99’da kalarak, yüzde 1 seviyesine çıkmamış oldu. Diğer bankaların tamamında faiz oranları yüzde 1’in üstüne çıktı. 26 Haziran haftasında yıllık yüzde 9,01 seviyesine inen faiz tarihin en düşük noktalarına gerilemişti, aradan geçen sürede yeniden tırmanışa geçen faiz 4 Eylül haftasında yüzde 13,80’i gördü. Merkez Bankası’nın sıkılaştırma adımlarının devam etmesi halinde faizlerdeki yükselişinde sürmesi bekleniyor.

Kredi Artış İvmesinde Yavaşlama

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yayımladığı haftalık verilerde, 4 Eylül haftasında konut kredisi hacmi 275 milyar 396 milyon lira oldu. Fakat 14 Ağustos haftasından itibaren konut kredisi hacminde yaşanan artışın ivme kaybettiği belirtiliyor.

Faizlerde yaşanan artışlar ve Merkez Bankası’nın sıkılaştırma adımları nedeniyle konut kredisi miktarının artışı da yavaşladı. 14 Ağustos haftasında yüzde 1,8’e, 21 Ağustos haftasında 0,84’e, 28 Ağustos haftasında ise 0,55’e inmişti. Uzmanlara göre kredi hacminin artışında da artış azalacak ve yerini yavaşlamaya bırakacak.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın