Ana SayfaGündemKonut Kredisi Faizinde Yükseliş

Konut Kredisi Faizinde Yükseliş

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Merkez Bankası’nın sıkılaştırma adımları sebebiyle konut kredisindeki ivme büyüme kaybetti. Ayrıca konut kredisi faizlerinin de yüzde 1,1 seviyelerinin üzerine çıkmasına neden oldu.

Kamuya ait bankaların düşük faizli kredi ödemesiz dönemli kampanyası sayesinde haziran ayında konut faizi kredi yüzde 0,64’e kadar inmişti. Fakat faizler yeniden yükselerek yüzde 1’i geçti.

Kamu bankalarından sadece Halkbank’ta faiz yüzde 0,99’da kalarak, yüzde 1 seviyesine çıkmamış oldu. Diğer bankaların tamamında faiz oranları yüzde 1’in üstüne çıktı. 26 Haziran haftasında yıllık yüzde 9,01 seviyesine inen faiz tarihin en düşük noktalarına gerilemişti, aradan geçen sürede yeniden tırmanışa geçen faiz 4 Eylül haftasında yüzde 13,80’i gördü. Merkez Bankası’nın sıkılaştırma adımlarının devam etmesi halinde faizlerdeki yükselişinde sürmesi bekleniyor.

Kredi Artış İvmesinde Yavaşlama

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yayımladığı haftalık verilerde, 4 Eylül haftasında konut kredisi hacmi 275 milyar 396 milyon lira oldu. Fakat 14 Ağustos haftasından itibaren konut kredisi hacminde yaşanan artışın ivme kaybettiği belirtiliyor.

Faizlerde yaşanan artışlar ve Merkez Bankası’nın sıkılaştırma adımları nedeniyle konut kredisi miktarının artışı da yavaşladı. 14 Ağustos haftasında yüzde 1,8’e, 21 Ağustos haftasında 0,84’e, 28 Ağustos haftasında ise 0,55’e inmişti. Uzmanlara göre kredi hacminin artışında da artış azalacak ve yerini yavaşlamaya bırakacak.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.