Kredi Kartı Taksit Sayısı Artıyor Mu?

0

Kredi kartı taksit sayısı artıyor mu? Türkiye’de kullanıcı sayısı 171 milyonu aşan kredi kartları, tüketicilerin ihtiyaçlarına cevap vermeye yönelik olarak sunulmuş kartlardır. Birçok bankanın sunduğu bu ürün, genel itibariyle %2,02 gibi bir faiz oranıyla nakit avans, taksitlendirmeler ve alışverişler için kullanılmaktadır.

Bireylerin birçoğu artık ödemelerini ve ihtiyaçlarını kredi kartları üzerinden gerçekleştirmeye başlamıştır. Kredi kartına taksitlendirme yapılması da bunu cazip kılan bir diğer özelliktir. Taksitlendirme seçeneği sayesinde tüketiciler, ödemelerini zamana yayarak gerçekleştiriyor ve onlar için nakit sıkıntısı bir problem olmaktan çıkıyor.

Rahatlık sağladığı kadar sıkıntı da yaratan kredi kartları, bir dönem devletin kısıtlamalarına da maruz kalmıştı. Bilinçsiz kredi kartı kullanımın önüne geçmek için hükümet bazı tasarılar çıkartmıştı. Tüketici bundan pek memnun olmasa da bankalar bu kararları uygulamak mecburiyetindeydiler.

Yine de bu kısıtlamalar da kredi kartı kullanımını azaltmışa benzemiyordu. Acil ihtiyaçlarının karşılanması ve ekonomik çetrefilin içinden kurtulmak isteyen tüketiciler, çare olarak yine kredi kartlarını görüyordu.

Tüketicilerin bu noktada kredi kartı taksit sayısı artıyor mu? sorusunun cevabı peşindeler. Gözlerin BDDK’ya (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) çevrilmesiyle, BDDK başkanı bu soruların yanıtına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Gündemde yer kaplamaya başlayan bu haber neticesinde BDDK başkanı, Merkez Bankası’yla bu konuya ilişkin çalışmalar yürütüleceğini belirtti. Kredi kartı kullanımının artması ve vade süresinin uzatılmasına yönelik talepler doğrultusunda Merkez Bankası ile yapılan görüşmeler neticesinde hükümetle bu konuda fikir alışverişi sağlanabileceği de açıklananlar arasındaydı.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın