Ana SayfaGündemİhtiyaç Kredisinde Oran Yüzde 20’ye Dayandı

İhtiyaç Kredisinde Oran Yüzde 20’ye Dayandı

-

Merkez Bankası’nın sıkılaştırma adımları doğrultusunda, bankaların mevduat ve kredilere uyguladığı faiz oranlarındaki artışta devam ediyor.

Geride bıraktığımız hafta, bir önceki haftaya göre TL mevduatın ortalama faizinde 12 baz puanlık artış yaşandı ve yüzde 10,96’ya yükseldi. Aynı dönemde artış konut kredi faizlerinde 6 baz puan olarak gerçekleşti, konut kredi faizleri ise yüzde 15,10’a yükseldi. Yükselişin sürdüğü bir diğer kalem de ihtiyaç kredisi faizleri oldu. İhtiyaç kredisi faizleri 8 baz puanlık artışın ardından yüzde 19,42’ye yükseldi. Taşıt kredisi faizlerinde ise 25 baz puanlık düşüş yaşandı ve yüzde 17,70 olarak gerçekleşti. Ayrıca kredi/mevduat spreadinde ki artışta devam etti.

Merkez Bankası tarafından yayınlanan haftalık verilerde 16 Ekim haftasında bir önceki haftaya göre TL mevduat faizinde 12 baz puanlık yükselişle yüzde 10,96’ya çıktığı belirtildi. Dolar mevduat faizi yine 3 baz puanlık artışla yüzde 1,29’a Euro mevduat faizi ise 6 baz puanlık artışla yüzde 0.60’a yükseldi.

Ağustos 2018’den sonra hızlı bir yükseliş trendi yakalayan kredi ve mevduat faizleri, TCMB’nin Temmuz 2019’da başlayan faiz indirimleri ile birlikte düşüşe geçmişti. Pandemi tedbirlerinden dolayı başlatılan genişleyici politikalar yeni normalde dönüş ile birlikte kademeli olarak sıkılaştırılmaya başlanmış ve TL faizlerinde yukarı yönlü bir hareket yaşanmıştı.

Bireysel Kredi Kartında Düşüş

Koronavirüs salgınının Türkiye’de görülmesinin ardından mart ayında bireysel kredi kartı harcamalarında düşüş yaşanmış, normalleşme adımları ile haftalık bazda yüzde 2’yi aşan yükselişler görülmüştü. Lakin 16 Ekim haftasıyla birlikte son iki haftadır kredi kartı harcamalarında düşüş olduğu belirtildi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,260BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
39TakipçilerTakip Et
2,411TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol