Etik Bankaların Toplam Varlıkları Yüzde 10 Arttı

Google Haberlere Abone Ol:

Sürdürülebilir enerji kaynaklarına yönelimin ve doğaya karşı olan hassasiyetin yükseliş göstermesi ile beraber, tüketicilerin banka tercihlerinde de önemli kriterlerin başlangıcını sağladı.

Etik Bankacılık, önümüzdeki yıllarda da her geçen gün bilincin artması ve bu bilincin müşteri davranışlarına etkisi ile ön plana çıkmaya devam edecek. Türkiye’nin fintech girişim kurucusu olarak geçtiğimiz günlerde faaliyetlerine başladığını ifade eden insha Ventures, etik bankaların varlık durumu ile ilgili olarak önemli mesajlar verdi.

Geleneksel Bankalara Göre Büyük Yükseliş

İnsha Ventures, etik bankalarının varlık durumuyla alakalı olarak önemli mesajlar verirken, bu bankaların yüzde 10’un üzerinde büyüme sağladığını ifade etti. Geleneksel bankalar ise Avrupa bazında olmak üzere etik bankaların yanında yüzde 1,47 oranında yükselebildi. Sosyal performansa dayalı olarak geliştirilen etik bankacılık değeri, bankaların ekonomik faydalarının önüne geçiyor. Sosyal faydayı tercih ederek sürdürülebilir bir dünyaya katkı sağlamayı amaçlayan etik bankacılığın en önemli özelliklerinden biri de çevreye zarar verecek projelere finansman sağlamamak olarak biliniyor.

Etik Değerler Olmazsa Olmaz

İnsha COO’su Özgür Bayraktar, konuyla ilgili olarak bankaların sürdürülebilirliğinin etik değerlere bağlı olarak geliştiğini ifade ederken, bankacılık faaliyetlerinin etik ihlaller çerçevesinde paydaşlar adına ne kadar zararlı etkilere sebep olabileceğini gözler önüne serdi. Bayraktar, Finanza Etica raporunu baz alarak yaptığı açıklamada son 10 yılda etik bankaların yüzde 10’luk bir büyüme sağladığını söylerken, geleneksel bankalarda da bu rakamın yüzde 1,47’de kaldığını vurguladı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...