BDDK Pandemi Tedbirleri Süresini Uzattı

0
BDDK Pandemi Tedbirleri Süresini Uzattı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, vatandaş ve reel sektörün finansman şartlarını salgın döneminde kolaylaştırma amacıyla uygulanan tedbirlerin 31 Haziran’a kadar uzatıldığını açıkladı.

BDDK tarafından yapılan açıklamada, 8 Aralık 2020 tarihli toplantıda önemli kararlar alındığı açıklanırken, banka müşterilerini, bankaları ve reel kesimi desteklemek amacıyla alınan tedbirlerin 31 Haziran’a kadar uzatıldığını duyurdu. Bu çerçevede Bankaların Sermaye Yeterliliğinin Ölçülmesine ve Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmelik kapsamında kredi riskine esas tutar hesaplamasında kullanılan varlıkların tarihi maliyet cinsinden ölçülen yabancı para birimindeki kalemlerin dışında yer alan Türkiye Muhasebe Standartları uyarınca değerlenmiş tutarlarının hesaplanmasında önceki 252 iş gününe ait MB döviz alış kurlarının basit aritmetik ortalamasının kullanılmasına karar verildi.

Kredi Donuk Alacak Sınıflandırması Uzatıldı

BDDK tarafından alınan bir diğer karar da kredilerin donuk alacak sınıflandırılması adına verilen gecikme süreleri ile ilgili oldu. Alınan yeni karar ile öngörülen 90 günlük gecikme süresi 180 güne çıkarıldı. Aynı zamanda şirketler için de geçerli olmak üzere 180 gün ve finansal kiralama şirketleri tarafından 240 gün olarak uygulanması adına da karar alındı.

Göstergeler Daha Şeffaf İzlenebilecek

Alınan birçok tedbir kapsamında, 31 Haziran tarihine kadar uzatılan sürecin esas amacı olarak bankacılık sektörünün mali bünyesine dair göstergelerin daha şeffaf bir şekilde izlenmesi, böylelikle de olası sorunların daha çabuk bir şekilde üstesinden gelinmesi hedefleniyor.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın