Ana SayfaGündemAktif Rasyo ve Faiz Kararları Kredi Alımına Etki Etti

Aktif Rasyo ve Faiz Kararları Kredi Alımına Etki Etti

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye’de sektörlerin yeni tip covid-19 salgınından minimum zararla çıkmaları ve piyasaların canlı kalması adına pek çok karar alındı, bu kararlardan bankacılık sektörü de önemli ölçüde etkilendi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından alınan kararlar çerçevesinde, bankacılık sektörünün pandemi döneminde etkilenme oranını azaltmak adına bazı kararlar alındı. Bu kapsamda Aktif Rasyo uygulaması kaldırıldı, aynı zamanda faizler de döviz kurunu dengelemek adına arttırıldı. Fakat bu durum, kredi hacminin de önemli ölçüde gerilemesine neden oldu. Başta kamu bankaları olmak üzere Haziran ayından bu yana kredi teşvik kampanyaları ve para politikaları, kredi hacmini genişletmişti. Fakat son kararlar, bankaların kredi politikalarını değiştirmesine neden oldu.

1 Haftada 3 Milyar Lira

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, geçtiğimiz haftayı içeren haftalık veri paylaşımında TL kredi hacminin 2 trilyon 336 milyar lira olarak açıklamıştı. 4 Aralık için geçerli olan bu rakam, kurumun 27 Kasım tarihli verilerine göre gerileme yaşandığını gösterdi. 27 Aralık verilerinde, TL kredi hacmi 3 milyar daha fazla olarak açıklanmıştı.

Tüketici Kredileri Durgun

Kasım ayında tüketici kredileri de yatay bir seyir halinde izlenim yarattı. Fakat 4 Aralık tarihli verilerde, önceki haftaya göre 142 milyon lira gerileme yaşandı. Bu gerileme ile tüketici kredileri 674,8 milyar liraya indi. Taksitli ticari kredilerinin toplam tutarı ise 312 milyar lira azaldı ve 598,3 milyar liraya düştü.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.