Ana SayfaEkonomiDGS 2018 Sınavı Yaklaşıyor!

DGS 2018 Sınavı Yaklaşıyor!

-

8 Temmuz 2018 tarihinde yapılacak DGS 2018 sınavı tüm ön lisans mezunlarını yakından ilgilendiren çok önemli bir sınav. Dikey geçiş Sınavı (DGS) Ön lisans mezunları için 4 yıllık fakültelere giriş kapısı olarak görülüyor. Gençlerin hayalini süsleyen 4 yıllık fakültelere geçiş, istihdam şansını arttırıyor. 2 yıllık meslek yüksek okulu mezunları bu sınavla 4 yıllık fakültelere geçiş yapabiliyor. Her yıl temmuz ayında yapılan bu sınav, seçimler nedeni ile ertelenmişti.

DGS 2018 Sınav Soruları

DGS 2018 sınav soruları geçmiş yıllara göre biraz daha zorlaştırılmış ve geçen yıldan beri 160 soru yerine 120 soruya indirilen Genel yetenek ve genel kültür bölümleri olarak 60’ar sorudan oluşmaktadır. Sınavda genel yetenek bölümünde (sayısal) matematik soruları geometri soruları bulunurken Sözel bölümünde ise Türkçe okuduğunu anlama, paragraflarda cümle sıralama ve sözel mantık sorularından oluşuyor.

DGS 2016 Sınav Sonuçları

Bu yıl ertelenen DGS 2018 sınav sonuçlarının açıklanması, ön lisans mezunlarının tercihlerinin alınması ve yerleştirme sonuçlarının açıklanması ve akabinde DGS ek yerleştirme tercihlerinin alınması ve DGS ek yerleştirmelerinin yapılması ne kadar zaman alacak bilinmiyor. Zira fakülteler eylül ayında öğretime başlıyor. Öyle görünüyor ki DGS 2018 takvimi gecikmeli olduğu için yerleştirmeler de gecikmeli olacak.

DGS 2018 Kontenjanları

Ön lisans mezunları 2018 DGS sınavı ile birlikte mezun oldukları bölümüne göre kılavuzda belirtilen 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilecekler. Bunun için sınavda başarılı olmaları gerekiyor. Her bölümde 2 ile 5 arasında değişen kontenjanların sayısı kısıtlı. Bu nedenle çetin bir rekabet söz konusu… Her bir sorunun değeri çok girilecek fakülteye girmek için çok önemli.

Başvurular 24 Mayıs tarihinde sona ermişti. Ücret ödemeleri için 25 Mayıs tarihi sondu. Ancak geç başvuru yapmak isteyenler için 5 Haziran da olacak. 5 Haziranda DGS 2018 sınavı başvurusu yapmak isteyenlerin 150 TL ücret ödemesi yapmaları gerekecek.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,394BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,409TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler