Vakıfbank’tan Faize Endeksli Kredi Paketi Hamlesi

0
Vakıfbank’tan Faize Endeksli Kredi Paketi Hamlesi
Vakıfbank’tan Faize Endeksli Kredi Paketi Hamlesi

Vakıfbank, ihracat ve ithalat amacı ile ürün üretmek adına yatırım yapan firmalar başta olmak üzere bazı firmalara özel bir kredi paketi oluşturdu.

Merkez Bankası’nın belirlediği politika faiz oranına endeksli bir şekilde oluşturulan kredinin faiz oranı, TCMB’nin oranlarına bağlı olarak aşağı yönlü biçimde değişebilecek. Kredinin çekilmesinin ardından vadelerin ödendiği süre zarfında, yukarı yönlü herhangi bir artış yapılmayacak. Vakıfbank, Merkez Bankası politika faiz oranına bağlı olarak geliştirdiği yeni krediyi duyururken, yeni paketin adını da Çıpa Kredisi olarak belirledi. Böylelikle kredi, Merkez Bankası’nın faiz oranına endeksli bir şekilde ilerlemiş olacak.

40 Milyar TL Büyüklüğünde

40 Milyar TL Büyüklüğünde
40 Milyar TL Büyüklüğünde

Bankanın oluşturmuş olduğu yeni paket, 2 milyar dolar ve 25 milyar dolar da dahil olmak üzere toplamda 40 milyar TL büyüklüğüne erişecek. Faiz oranı yıllık yüzde 17,75 olarak belirlenirken, paket 12 aydan ödeme vadesi ile başlayacak. Bu bağlamda vadenin belirlenmesi kapsamında 12 aydan 72 aya kadar seçenekler de yer alacak. Firma ihtiyaçları ve nakit akışı gibi etkenler ile, 1 yıl geri ödemesiz şeklinde de belirlemeler yapılabilecek.

TCMB Faizlerine Bağlı Kredi Paketi

Kredi Paketi Hamlesi
Kredi Paketi Hamlesi

Merkez Bankası’nın politika faiz kararları çerçevesinde düzenlenecek olan kredi paketinde, yukarı yönlü bir artış yaşanmayacak. TCMB politika faizlerinin düşmesi ile beraber, kredi faiz oranları da düşecek. Kredi, bu özelliği ile sektörde bir ilki de yaşatmış olacak.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın