Ana SayfaGündemBankaların Çeklerde Ödeyecekleri Miktar Yükseltildi!

Bankaların Çeklerde Ödeyecekleri Miktar Yükseltildi!
B

-

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, bankaların çek ile ilgili muhatap olduğu konularda ödemekte zorunlu olduğu miktarların yükseltildiğini açıklayarak, 29 Ocak itibariyle düzenlemenin yürürlüğe gireceğini belirtti.

Merkez Bankası tarafından alınan yeni karar ile beraber, 29 Ocak tarihinden itibaren geçerli olmak üzere bankaların çeklerle muhatap olduğu konularda ödemekle yükümlü olduğu tutar yükseltildi. Yeni düzenlemenin öncesinde bankalar 2 bin 225 liralık ödemeleri üst limitten yapabiliyorken, artık bu rakam 2 bin 670 liradan tavan olarak belirlendi. Çek Defterlerinin Baskı Şekline ve Bankaların Hamile Ödemekle Yükümlü Olduğu Miktarın Belirlenmesine İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlandı.

445 Liralık Artış

445 Liralık Artış
445 Liralık Artış

Çekte muhatap bankanın hamile ödemekle yükümlü olduğu miktar, alınan yeni karar ile beraber 2 bin 225 lira yerine artık 2 bin 670 lira olacak. Değişikliğin Resmi Gazete’de yayımlandığı bildirilirken, yeni düzenleme 29 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak. Söz konusu tebliğ, 4 günlük geçişin ardından 29 Ocak Cuma günü itibariyle yasalaşacak.

29 Ocak’ta Yürürlüğe Girecek

29 Ocak’ta Yürürlüğe Girecek
29 Ocak’ta Yürürlüğe Girecek

Değişikliğin ardından bankalarda değiştirilen ödeme miktarının tebliğinde de bazı ifadeler yer aldı. Muhatap banka, süresi ibraz edilen çekin karşılığının bulunmaması halinde her çek yaprağı için de bin 680 liraya kadar, kısmen karşılık halinde bin 680 liraya tamamlayacak şekilde ödeme yapmakla yükümlü olacak. Bu tutar, daha önceki düzende bin 345 liraydı.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,360TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol