Ana SayfaGündemBankalar Emekli Maaşını Bloke Edebilir!

Bankalar Emekli Maaşını Bloke Edebilir!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Salgın dönemi ile beraber ekonomik anlamda yaşanan zor günler ve emekli maaşlarının düşük olması sebebi ile, çok sayıda emekli tekrardan çalışarak veya borçlanarak yaşamını sürdürmeye çalışıyor.

Covid-19 salgını sonrasında yükselen fiyatlar ve ekonomik sıkıntılar ile beraber, emekli maaşları da tartışılmaya başlandı. Emekli maaşları, bir vatandaşın yaşamını asgari düzeyde sürdürmesi adına yasal düzenlemeler ile korunmaya devam ediyor. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından aylık gelir alan emeklilerin maaşına, bu kapsamda nafaka borçları dışında ilgililerin muvafakati bulunmadan haciz konulamıyor. SGK icra müdürlükleri tarafından açılacak olan haciz talepleri için ise, emeklilerin muvafakati gerekiyor.

Emekli Maaşını Blokeye İtiraz İmkanı Bulunuyor

Emekli Maaşını Blokeye İtiraz İmkanı Bulunuyor
Emekli Maaşını Blokeye İtiraz İmkanı Bulunuyor

SGK İcra Müdürlükleri tarafından açılan haciz taleplerinde emeklilerin muvafakati gerekirken, muvafakatin alınmaması durumunda SGK, sigortalıların itiraz edebilmeleri adına kendilerine imkan tanıyor. Bu kapsamda çok sayıda emekli, maaşlarını teminat gösteren emekliler, tüketici ihtiyaç kredisi kullanıyor. Fakat bankalar, alacaklarını garanti etmek adına emekli maaşlarına bloke koyabiliyor. Tartışmalar sürerken, Yargıtay’dan konuyla ilgili net bir açıklama geldi.

Konu Yargıtay’a Taşındı

Konu Yargıtay’a Taşındı
Konu Yargıtay’a Taşındı

Konuyla ilgili olarak Yerel Mahkeme, emekli maaşlarına bloke konulamayacağını açıkladı. Fakat konunu Yargıtay’a kadar taşınması ile beraber, en net açıklama bu kurumdan geldi. Yargıtay, emekli maaşlarının emeklilerin banka kredisini ödememeleri halinde haczinin gerçekleşebileceğini belirtti. Bankalar, emeklilere verdikleri krediler kapsamında imza attıkları sözleşmelere dayanarak, emeklilerin ödeme yapmaması durumunda maaşlarına bloke koyabilecek.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.