Ana SayfaGündemBankalar Emekli Maaşını Bloke Edebilir!

Bankalar Emekli Maaşını Bloke Edebilir!
B

-

Salgın dönemi ile beraber ekonomik anlamda yaşanan zor günler ve emekli maaşlarının düşük olması sebebi ile, çok sayıda emekli tekrardan çalışarak veya borçlanarak yaşamını sürdürmeye çalışıyor.

Covid-19 salgını sonrasında yükselen fiyatlar ve ekonomik sıkıntılar ile beraber, emekli maaşları da tartışılmaya başlandı. Emekli maaşları, bir vatandaşın yaşamını asgari düzeyde sürdürmesi adına yasal düzenlemeler ile korunmaya devam ediyor. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından aylık gelir alan emeklilerin maaşına, bu kapsamda nafaka borçları dışında ilgililerin muvafakati bulunmadan haciz konulamıyor. SGK icra müdürlükleri tarafından açılacak olan haciz talepleri için ise, emeklilerin muvafakati gerekiyor.

Emekli Maaşını Blokeye İtiraz İmkanı Bulunuyor

Emekli Maaşını Blokeye İtiraz İmkanı Bulunuyor
Emekli Maaşını Blokeye İtiraz İmkanı Bulunuyor

SGK İcra Müdürlükleri tarafından açılan haciz taleplerinde emeklilerin muvafakati gerekirken, muvafakatin alınmaması durumunda SGK, sigortalıların itiraz edebilmeleri adına kendilerine imkan tanıyor. Bu kapsamda çok sayıda emekli, maaşlarını teminat gösteren emekliler, tüketici ihtiyaç kredisi kullanıyor. Fakat bankalar, alacaklarını garanti etmek adına emekli maaşlarına bloke koyabiliyor. Tartışmalar sürerken, Yargıtay’dan konuyla ilgili net bir açıklama geldi.

Konu Yargıtay’a Taşındı

Konu Yargıtay’a Taşındı
Konu Yargıtay’a Taşındı

Konuyla ilgili olarak Yerel Mahkeme, emekli maaşlarına bloke konulamayacağını açıkladı. Fakat konunu Yargıtay’a kadar taşınması ile beraber, en net açıklama bu kurumdan geldi. Yargıtay, emekli maaşlarının emeklilerin banka kredisini ödememeleri halinde haczinin gerçekleşebileceğini belirtti. Bankalar, emeklilere verdikleri krediler kapsamında imza attıkları sözleşmelere dayanarak, emeklilerin ödeme yapmaması durumunda maaşlarına bloke koyabilecek.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,360TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol