Ana SayfaGündemYatay Geçiş Yapan Öğrenciler Dikkat!

Yatay Geçiş Yapan Öğrenciler Dikkat!

-

Yatay Geçiş ve KYK Hizmetleri

Aynı lisans programına ya da farklı bir lisans programına geçmek kaydıyla bir üniversiteye yatay geçiş yapan öğrencilerin bunu KYK’ya bildirmeleri gerekiyor. Bu durum yalnızca kredi ve burs alanlar için geçerlidir. Zira eski eğitim kurumunuz öğrenci listelerini KYK’ya ibraz ettiğinde bu listede siz bulunmayacaksınız. Dolayısıyla kaydınızın silindiğini gören KYK bursunuzu ya da kredinizi kesecektir. Burs ve kredinizin kesilmemesi için gerekli başvuruyu şimdiden yapmanız gerekiyor. Birçok üniversite öğrencisi bu bilgilendirmeyi okul açıldıktan sonra yaptığı için KYK’da yoğunluk yaşanıyor. Bu durumda başvuru yapsanız bile sonucu sizlere en erken 1 ay içinde bildiriliyor. Bu durumda bir aylık da olsa kredi ya da bursunuzu alamayabilirsiniz.

Yatay Geçiş Yapanlar KYK’ya Durumlarını Nasıl Bildirecekler?

Yatay geçiş yaptığınızı KYK’ya bildirmeniz halinde kredi ya da bursunuzu sorunsuz olarak almaya devam edebilirsiniz. Bunun için yeni üniversitenizden aldığınız öğrenci belgesini ve hangi okuldan hangi okula geçiş yaptığınızı belirten bir dilekçeyi KYK merkezine göndermeniz gerekiyor. KYK ana sayfasına girerseniz dilekçeler kısmında KYK yatay geçiş dilekçesinin olduğunu göreceksiniz. Bu dilekçeyi kullanmanız halinde daha hızlı işlem yapabilirsiniz.

Yatmayan Kredi-Burs Toplu Olarak Yatar mı?

KYK işlem yaparken belgenin kendilerine ulaştığı tarihi dikkate alır, dolayısıyla sizlere birkaç kez burs ya da kredi yatmadıysa, siz de daha sonradan yatay geçiş yaptığınızı KYK’ya bildirdiyseniz geçmiş ayların kredi ya da bursunu toplu olarak alamazsınız. Alamadığınız krediyi geri ödemeniz de gerekmez. Bu sorunlarla karşılaşmamak için bilgilendirmeyi hemen şimdi yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,368BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,410TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler