Merkez Bankası Kripto Paraların Risklerini Açıkladı!

0
Merkez Bankası Kripto Paraların Risklerini Açıkladı!
Merkez Bankası Kripto Paraların Risklerini Açıkladı!

Merkez Bankası, Kripto paraların asli değerinin olmamasından dolayı hesap değer birimi veya değişim aracı olarak kullanılan para birimleri gibi kullanılamayacağını açıkladı.

TCMB son dönem ile ilgili hazırlanan raporda Türkiye için kapsamlı düzenlemelerde gündemde olan paraların asli bir değere sahip olmadığı ve değerinin her zaman oynak bir süreçte olduğunu ve değişim aracı olarak da kullanılmaması konusunda güvenli olmadığını belirtti.

TCMB Raporunda Kripto Paraların Riskleri!

TCMB Raporunda Kripto Paraların Riskleri!
TCMB Raporunda Kripto Paraların Riskleri!

Kripto varlıklar herhangi bir düzenleme ya da denetime tabii değildir. Bu nedenle, merkezi olarak yönetimin olmaması kontrol açısından denetim yetersizliği oluşturur.

Kontrolsüz olan Kripto varlıklar, transfer sonrasında piyasa görülen oynaklıkların ardından yüksek miktarlarda olan yatırımcılar için aşırı risk içermektedir.

Anonim yapıya sahip Kripto paralar yasa dışı da kullanılabileceğinden kişiye yönelik takibi zorlaştırmaktadır.

Kripto cüzdanlarının çalınma ve kaybolma gibi durumlarda sahipleri dışında başka amaca yönelik kullanımı söz konusudur.

Siber saldırılara ve internet korsanları tarafından ataklara açık olmakla birlikte özellikle alım satım işlemlerinde tehditle karşılaşılmaktadır.

Yapılan işlemlerin geri dönüşü olmamasından dolayı hatalar sonucunda telafisi olmayan bir mağduriyetin yaşanması.

Herhangi bir düzenlemeye bağlı olmadığından paranın güvenliği, geri ödemesi ya da garantisi için hukuki korumalardan eksik kalması söz konusudur.

Herkes tarafından kabul görülmemiş olan Kripto paraların sürdürülebilirlik açısından riski vardır.

Eni Kripto para birimlerinin üretilmesiyle madenciliğin çoğalarak yüksek elektrik tüketimine neden olmasıyla küresel ısınmaya olumsuz etki yaratmaktadır.

Düzenlemeye Dair Net Bir Açıklama Yapılmadı!

Düzenlemeye Dair Net Bir Açıklama Yapılmadı!
Düzenlemeye Dair Net Bir Açıklama Yapılmadı!

Dünya kapsamında Kripto paraların düzenlemelerine dair açıklamalar bulunurken Merkez Bankası henüz Türkiye için net bir açıklama yapmadı.

Konuyu yakından takip eden Merkez Bankası, yapılan çalışmaların yetkili kurumlar ve Hazine ve Maliye Bakanlığı yönetimiyle devam ettiği belirtildi. Raporun ise bu çalışmaların bitiminde net olarak açıklanacağı ifade edildi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın