Ana SayfaGündemFitch: Türk Bankaları için Risk Sadece Pandemi Kaynaklı Değil!

Fitch: Türk Bankaları için Risk Sadece Pandemi Kaynaklı Değil!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Fitch Ratings, gündemde olan salgın, yüksek faiz ve kur oynaklığı nedeniyle Türk bankaları, faaliyet alanları risklerine yönelik koruma belirtildiği piyasalardan oluşan oynaklığın Türk bankalarında kredi profillerinde farklılıklar göstermesine neden olduğunu belirtti.

Türk bankaları işlem riskleri hala önemini korumaya devam ederken Mart ayında Merkez Bankası başkan değişikliği ile politika alanında krdeibilitelerin azaldığı ve büyümeye karşı riskleri artırdığı hatta dış finansman baskılarını da yükselttiğini vurgulayan Fitch, sektörde sermayenin yeterli olduğunu ancak TL’deki oynaklığın varlık kalitesinde hassaslık yarattığını belirtti.

Türk Bankaları, Döviz Türü Borçlardan Dolayı Likidite Riski Taşıyor!

Türk Bankaları, Döviz Türü Borçlardan Dolayı Likidite Riski Taşıyor!
Türk Bankaları, Döviz Türü Borçlardan Dolayı Likidite Riski Taşıyor!

Banka genellerinde Döviz cinsinden olan borçların oldukça yüksek olmasından dolayı, dolarizasyon kaynaklı likidite risklerin oluştuğu üzerinde duruldu. Fitch Ratings’in açıklamaları ile üzerinde durulan önemli bir konuda diğer açıklama ise, şu an bulunan döviz likiditelerinin banka hassasiyetlerine karşı koruma amaçlı yine de yeterli olduğu konusudur. Ratings tarafından hazırlanan ekonomik koşulların belirtildiği raporda;

“Türkiye’nin makroekonomik göstergeler bakımında iyi bir performans gösterdiği belirtilirken, Türk bankaları için asıl riskin pandemi değil, dış finansman koşulları, kur oynaklığı, enflasyon ve para politikası olmuştur.”

Fitch’in En İyi Makroekonomik Göstergeleri

Fitch’in En İyi Makroekonomik Göstergeleri
Fitch’in En İyi Makroekonomik Göstergeleri

“Fitch 20 Ekonomileri” en iyi makroekonomik göstergelere sahip olan ve gelişmeye devam eden ülkeler arasında Türkiye de Çin’den sonra en iyi performans göstermesi beklenilen ülkeler arasında görülmektedir. Fitch’in 2019 yılında salgın öncesinde ekonomik büyümeyi göz önünde bulundurarak hazırladığı, GSYH toparlanma beklentisi endeksine göre yapılan açıklamaya göre;

“Türkiye 2021 yılında yüzde 8,55 büyüme beklentisi ile ikinci sırada yer alırken, birinci sırada yüzde 10,87 ile Çin bulunuyor. Yani, Türkiye’nin salgın öncesine göre yüzde 8,55 büyümesi bekleniyor.”

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
64TakipçilerTakip Et
2,238TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Garanti BBVA Müşteri Danışmanı Alımı!

Banka, İstanbul'daki şubeleri için banka personel alımları yapacağını duyurarak açık pozisyonun Garanti BBVA Müşteri...

QNB Finansbank 45 İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alacak!

İlk Türk bankası olması ve yurtdışındaki piyasalar tarafından da kendisine duyulan güvenden dolayı her...

Asgari Ücret Zammında 4 Farklı Senaryo!

Asgari ücret zammıyla alakalı olarak bütün gözler 5 Haziran’a TÜİK tarafından açıklanacak olan enflasyon...

TEB Lise Mezunu Makam Şoförü Alımı Yapacak!

Türk Ekonomi Bankası TEB lise mezunu çok sayıda personel alımları yapıyor. Hem TEB hem de diğer banka personel alımları, banka iş ilanları, banka sınavları ve banka iş başvurularına sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kuveyt Türk Çağrı Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Kuveyt Türk Katılım Bankası, İstanbul'un Anadolu yakasında Çağrı Merkezi Müdürlüğünde görevlendirmek için banka personel alımları yapacak.

TÜRK-İŞ Açıkladı: Açlık Sınırı 10 bin 362 TL Oldu!

TÜRK-İŞ tarafından açıklanan verilere göre 4 kişilik bir çekirdek ailenin aylık gıda masraflarını içeren...