TBB’den Borç Yapılandırmada Değişikliğe Yöneldi!

0
TBB'den Borç Yapılandırmada Değişikliğe Yöneldi!
TBB'den Borç Yapılandırmada Değişikliğe Yöneldi!

Türkiye Bankalar Birliği finansal yapılandırma alanında borç yapılandırma işlemlerini küçük ölçekli borçlar için 25 milyon TL’den 100 milyon TL’ye çıkarıldığını duyurdu.

Finansal yeniden yapılandırma sürecinde daha etkili işlem sağlanması maksadıyla yürürlükte olan Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşmaları’nda değişikliğe gidildi. Borç yapılandırmada yapılan değişiklik kapsamında TBB tarafından açıklamalarda detaylardan bahsederek borçlu olan kişiler için akıllarda oluşan soruya yanıtları vermiş bulunmaktadır.

Borç Yapılandırmada TBB Açıklamaları

Borç Yapılandırmada TBB Açıklamaları
Borç Yapılandırmada TBB Açıklamaları

“Finansal yeniden yapılandırma süreçlerinin daha etkin işlemesini teminen yürürlükte olan Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşmaları’nda (Büyük ve Küçük Ölçekli Uygulamalar) aşağıdaki başlıca değişiklikler yapılmıştır:

Küçük Ölçekli Uygulama ile başvuru tarihi itibariyle Alacaklı Kuruluşlara olan anapara (nakit+gayrinakit) borç toplamı 25 milyon TL’den 100 milyon TL’ye artırılmıştır. FYYÇA küçük ölçekli kapsamının genişletilmesinden dolayı 25 milyon ve üzerinde borçlular değiştirilerek 100 milyon ve üstü borçluların Büyük Ölçekli Kapsamına alınması öngörülmüştür.

Fizibilite raporu hazırlanması sırasında gecikmeyi önlemek için mali durum tespitinin makul süre içerisinde sonuçlandırılmasının Lider Bankanın gözetmesine ilişkin düzenlenme getirilmiştir.”

FYY Başvuruları için Ek Süre Eklenmesi Uygulandı

FYY Başvuruları için Ek Süre Eklenmesi Uygulandı
FYY Başvuruları için Ek Süre Eklenmesi Uygulandı

Açıklamalarına devam eden TBB, başvurularda ek süre tanınmasıyla da ayrıcalıklar tanınması üzerine hem zamandan hem de miktardan ekstra ayrıcalıklar tanındığını açıklayarak sözlerine devam etti.

Salgın nedeniyle yaşanan gecikmeler dikkate alınarak, 01.03.2020-30.09.2020 tarihleri arasındaki FYY başvuruları için ek süre (120 Gün) ve ilave başvuru hakkı (60 gün) tanıyan geçici bir madde eklenmiştir.

Uygulamadaki sorunların çözümlenmesini teminen ilave maddeler getirilmiştir.

Uygulama Süreci Prensiplerine FYYÇA’da öngörülen oylamaların daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde sonuçlandırılması için düzenlemede yetki verilen oylamaların Lider Banka oyu ile başlayarak maksimum 10 iş günü içerisinde tamamlanması yönünde ilave hükümler eklenmiştir.

Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşmaları (Büyük Ölçekli Uygulama) Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından onaylanmıştır.

Bu uygulama için Rekabet Kurumu’na menfi tespit/muafiyet başvurusunda bulunulacaktır. Kurumun uygun görmesi halinde vereceği muafiyet onayı akabinde uygulama yürürlüğe alınacaktır.”

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın