Ana SayfaGündemMerkez Bankası Neden Çekirdek Enflasyon Vurgusu Yaptı!

Merkez Bankası Neden Çekirdek Enflasyon Vurgusu Yaptı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Çarşamba yaptığı açıklamalarla çekirdek enflasyon konusunda dikkatleri üzerine çekti. Manşet odağı manşet enflasyon üzerinden sinyaller verdi.

Merkez Bankası açıklamalarında gündeme gelen çekirdek enflasyon, gıda ve enerji gibi sektörlerin merkez bankası tarafından kontrol edilmeyen kalemlerin manşet enflasyondan çıkarılması ile sonuçlanmaktadır.

Merkez bankaları üzerinden performanslarda daha iyi değerlendirmelerle ve manşet enflasyonda oluşan trendlerle gönderebilmelerine yardımcı olmaktadır. Ancak bu durumda merkez bankaları için hedeflenen şeyin bu enflasyon olduğu anlamı da çıkartılamaz. Aslında bu durum eski Fed Başkanı Janet Yellen tarafından basın açıklamasında yer alan vurgulaması gibidir. Satın alma gücünü belirleyen enflasyon, manşet enflasyonudur.

Çekirdek Enflasyon Nereden Çıktı?

Çekirdek Enflasyon Nereden Çıktı?
Çekirdek Enflasyon Nereden Çıktı?

Merkez bankasının aslen görevi fiyat istikrarını sağlamak ve satın alma gücünü korumak olmasıyla manşet enflasyonu üzerinden hedeflenmesi yönü daha uygun görülmüştür.

TCMB’nin teorik nedenle beraber çekirdek enflasyonlarında vurgular üzerinden geçiş yaşandığı zannedilmiyor. Atılan adım aslında siyasi baskılar sonucunda faizde indirim zorunluluğu altına giren merkez bankasının çekirdek enflasyon ile gözden düşmemesi adına bahane olarak kendine çekirdek enflasyonu bulmasıdır.

Dün yapılan konuşma sonrasında TL üzerinde görülen değer kaybı daha erken gelecek olan faiz indiriminde beklenti içerisinde piyasa üzerinden yaratılan rahatsızlıkları yansıtmaktadır. Manşet enflasyonu üzerinden %19 oranın geçilmesi ile faiz indirimlerinde hafta başında da OVP’de açıklama yapılan yüzdelikte %16’lık bir sene sonu enflasyon tahmini öngörülmesi dahi tehlike oluşturmaktadır.

İleriye Yönelik Enflasyonist Riskleri

ye Yönelik Enflasyonist Riskleri
ye Yönelik Enflasyonist Riskleri

Merkez bankası tarafından açıklamalar ile kredibilitede daha da sarsıntıların yaşanması ile enflasyonist risklerde talihsiz çabalar da aynı oranda artmaya devam ediyor.

Yıpranma yaşayan bu kredibilite durumları TCMB’nin “kötü merkez bankası” örneği olarak gösterilmesine sebep oluyor.

Hemen hemen iki ay öncesinde Fed başkanı Jerome Powell’ın 15 Temmuz’da ABD kongresinde yaptığı sunumda Senatör Neely Kennedy şöyle dedi:

“Baskılara karşı durun. Pek çok kişi sizden sosyal politikalara, kültürel olaylara ve Fed misyonu ile ilgisi olmayan ekonomik politikalara müdahil olmanızı isteyecektir. Bu dünyanın her yerinde oluyor. Merkez bankacılığı sisteminin tamamen politize olduğu Türkiye gibi olmamıza izin vermeyin.”

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
63TakipçilerTakip Et
2,246TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Denizbank Staj Başvuruları Başladı

Denizbank staj başvuruları başladı. Denizbank'ın öğrenciler için düzenlediği ve banka iş ilanları kapsamında yayımladığı...

Albaraka Türk, ATM Ağını Genişletiyor!

Albaraka Türk, Yapı Kredi Bankası ile beraber yürüttüğü çalışmalar kapsamında ATM ağını genişletmeye devam...

Q Yatırım Bankası ve Fimple Arasında Yeni Ortaklık!

Q Yatırım Bankası, bankacılık altyapısı açısından tümü API’den meydana gelen bulut tabanlı özel bir...

Seçim Belirsizliği Kredi Faizlerini Vurdu!

Merkez bankası tarafından uygulanan önlemlere ve eleştiri konusu olan düşük faiz politikasına karşın bankaların...

Zamlı Emekli Maaşı Ne Zaman Yatacak?

Türkiye’deki milyonlarca emekli için zamlı emekli maaşının ne zaman yatacağı önemli bir soru işareti...

Odeabank 11 Şehir için Genç Yetenekler Arıyor!

Türk bankacılık sektöründe büyümek ve tüm bankacılık hizmetlerinde ilk akla gelen banka olmak için sürekli çalışmalarda bulunan Odeabank, kadrosunu da gün geçtikçe büyütüyor. Odeabank, Gişe Yetkilisi alımları yapacak.