İstanbul’da Kira Fiyatları Düşüyor

Son dönemde oldukça hızlı değerlenen ve bu bağlamda dünyada ilk 5’e giren İstanbul daireleri artık daha çok yatırım için tercih ediliyor. Evlere oldukça fazla fiyat biçen tok satıcılar evlerini satamadıkları için kiraya veriyorlar. Bu durum İstanbul’daki ev kirası fiyatlarının düşmesini sağlıyor.

İstanbul’da Kiralık Ev Sayısı Arttı

İstanbul Emlakçılar Odası Başkası Nizameddin Aşa yaptığı açıklamayla İstanbul’daki kira fiyatları hakkında önemli bilgi verdi. Son dönemde satılamayan evlerin kiralığa döndüğünü belirten Aşa bu bağlamda kiralık daire sayısının arttığını, bunun da kira fiyatlarına etki ettiğini belirtti. Fiyatlarda şu anda yüzde 10’luk bir düşüş var diyen Aşa yakın zamanda bu düşüşün daha da artacağını belirtti.

Müteahhitler Bile Ev Kiralıyor

Son dönemde daire fiyatları oldukça arttı. Özellikle mega projeler nedeniyle değerlenen alanlarda yer alan konut projelerine ait evler çok pahalı olarak satılıyor. Ancak çoğu ev artık satılmıyor, zira birçok kişi evler için bu kadar fazla para ödemek istemiyor. Sonuç olarak ev sahibi müteahhitler bile evin boş durmasını istemedikleri için evleri kiralama yoluna gidiyor. Bu durum son dönemdeki kiralık ev sayısının ciddi miktarda artmasını sağladı. Kiralanabilecek ev sayısının artması ise vatandaşa yaradı. Öyle ki daha şimdiden kira fiyatlarında yaklaşık yüzde onluk bir üşüş görüldü. Yakın zamanda kira fiyatlarının çok daha fazla düşmesi bekleniyor.

İlgili:  Passolig Kart Başvuru Sorgulama

Satılamayan Konutlar Kiralığa Dönüyor

Uzun süre alıcısı çıkmayan konutların sahipleri daha fazla zarar etmemek için evlerini kiralıyorlar. Kiralarken de standardın altında ücret talep eden bu kişiler sayesinde kira fiyatları ciddi oranda azalacak. Aynı şekilde son dönemde İstanbul’da satılan evleri alan kişilerin çoğu yatırım amaçlı olarak bu harekette bulundular. Yatırım amaçlı olarak ev satın alan kişiler de evlerini kiralama yoluna gidiyorlar. Tüm bu etkenler sonucunda kira fiyatları azaldı ve azalmaya da devam edecek. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.