Ana SayfaGündemResmi Rezerv Varlıkları Yüzde 3 Arttı!

Resmi Rezerv Varlıkları Yüzde 3 Arttı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Resmi Rezerv Varlıkları, bir önceki aydan hesaplanan yüzdeye göre 3 artarak 121,3 milyar dolarlık düzeyde ilerleme kaydetti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), eylül ayı içerisinde gerçekleşecek olan Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri’ni açıklayarak resmi resmi rezerv varlıklarında artışı belirtti.

Bu duruma göre ise Resmi Rezerv Varlıklarında bir önceki ay üzerinden hesaplanan verilere göre yüzde 3 artışla 121,3 milyar dolar düzeyinde ilerleme yaşandı. Bu dönem içerisinde belirlenen alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 8,1 artarak 74,9 milyar dolar, altın cinsinden rezerv varlıklarında ise yüzde 5,1 azalarak 38,5 milyar dolar olarak gerçekleşme yaşandı.

Resmi Rezerv Varlıklarında Artış!

Resmi Rezerv Varlıklarında Artış!
Resmi Rezerv Varlıklarında Artış!

Vade üzerinden tam olarak 1 yıl ya da daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın daha öncesinde belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) bir önceki ay ile oranlandığında yüzde 6,5 artarak 24,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu tutarın yaklaşık 19 milyar dolar anapara, 5,7 milyar dolar faizden oluştu. Ayrıca, Merkez Bankası’nın yurt içinde ve yurt dışında oluşan yerleşik bankalarla yapılan finansal türev işlemleri içerisinde kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri hemen hemen 68,5 milyar dolar olup, söz konusu tutarın 26 milyar dolar bir ay vadeli olmak üzere ayarlanmıştır.

Hazine Garantili Dış Borçlar

Hazine Garantili Dış Borçlar
Hazine Garantili Dış Borçlar

Şartlı olarak ayarlanan bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenmesi gereken Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluşmuştur. Söz konusu yükümlülükler ile birlikte bir önceki aya göre oluşan yüzde 1 artarak 49,8 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
63TakipçilerTakip Et
2,246TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Seçim Belirsizliği Kredi Faizlerini Vurdu!

Merkez bankası tarafından uygulanan önlemlere ve eleştiri konusu olan düşük faiz politikasına karşın bankaların...

Zamlı Emekli Maaşı Ne Zaman Yatacak?

Türkiye’deki milyonlarca emekli için zamlı emekli maaşının ne zaman yatacağı önemli bir soru işareti...

Odeabank 11 Şehir için Genç Yetenekler Arıyor!

Türk bankacılık sektöründe büyümek ve tüm bankacılık hizmetlerinde ilk akla gelen banka olmak için sürekli çalışmalarda bulunan Odeabank, kadrosunu da gün geçtikçe büyütüyor. Odeabank, Gişe Yetkilisi alımları yapacak.

Ziraat Hayat ve Emeklilik İş Başvuruları

Türkiye'nin lokomotif kurumlarından olan Ziraat Grubu, emeklilik ve sigorta şirketi kariyer planlamaları iş başvuruları ve personel alımları hakkında merak ettikleriniz.

Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...