Okul Zamanı Hızlı Ezber Yapma Taktikleri

Okullar da özellikle sözel derslerde ezber yapmamız gerekiyor. Bunlara Tarih, Edebiyat, Coğrafya gibi dersleri örnek verilebiliriz. Bazılarımız bu ezberleri kolaylıkla yapıyorken bazılarımız ezber yapmakta zorlanıyor. Bunun için birkaç yöntemi uygulayabilirsiniz.

0
Okul Zamanı Hızlı Ezber Yapma Taktikleri

İlk Yapmanız Gereken Bulunduğunuz Ortamı Uygun Hale Getirmek Olmalı!

İlk Yapmanız Gereken Bulunduğunuz Ortamı Uygun Hale Getirmek Olmalı!

Hem ezber yapmak hem de verimli ders çalışmak için ilk yapmanız gereken ortamınızı buna uygun hale getirmek olmalıdır. Ezber yapmak dikkat isteyen bir çalışmadır. Bu nedenle ortamın hem sessiz hem de düzenli olması gerekir. Çevreniz dikkatinizi dağıtan her şeyi uzaklaştırmalısınız. İşe telefon ve bilgisayarı kaldırmakla başlamalısınız.

Hikâye Tarzı Ezberleme

Hikâye Tarzı Ezberleme

Bu yolu daha çok tarih derslerinde kullanabilirsiniz. Derslerde aldığınız notlara göz gezdirin ve onları kendi hayal gücünüzü kullanarak hikâyeye dökün. Böylece karmakarışık, teker teker madde ezberlemek yerine akılda kalıcı bir hikaye ile ezberlemiş olacaksınız.

Yapışkan Not Kâğıtları

Yapışkan Not Kâğıtları

Hemen hemen her kırtasiyede bulunan bu kâğıtlara notlarınızı yazabilirsiniz. Bu yöntemi formül ezberlerken kullanabilirsiniz. Odanızda gözle görülür bir yere yapıştırmanız yeterli.Daha sonra, uyumadan sadece bir kere okumalısınız. Beyniniz onu gece tekrar edecektir. Bu notlar ders çalışırken dikkatinizi dağılıyorsa kaldırabilirsiniz.

Şifreleme Yöntemi

Şifreleme Yöntemi

Maddeler, yerler, sıralamalar gibi aklınızda kalması gereken konuların baş harflerini şifreleyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse “Çanakkale Boğazında Toplu Çıkarma” matematik dersindeki işlem önceliğinin kodlamasıdır. Çarpma, bölme, toplama ve çıkarma kelimelerinin baş harflerinden yeni bir cümle oluşturulmuştur. Sizde buna benzer cümleler kurup kendi kodlamanızı oluşturabilirsiniz.

Not Tekrarı

Not Tekrarı

Birçok öğrencinin sevmediği tekrar yapmak, hem ezberlemekte hem de konuyu kavramakta çok işe yaramaktadır. Konu daha önce işlendiği için tekrarlandığında ezberlenmiş oluyor.

Yüksek Sesle Okuma Yapın!

Yüksek Sesle Okuma Yapın!

Yüksek sesle okuduklarınızı tekrar ederseniz ezber yapmanız çok daha kolay hale dönüşür. Çünkü ezberlemeniz gereken konuları hem içinizden hem de dışınızdan okumuş olursunuz.

Yazarak Çalışabilirsiniz!

Yazarak Çalışabilirsiniz!

Bazı kişiler yüksek sesli okuma yerine yazarak çalışmayı tercih ederler. Çünkü yazarak çalışma birkaç tekrarla birlikte okuduklarınızı belleğinize kaydetmek için kalıcı da olur.

Umarız bu yollar ezber hızınızı artar ve derslerinize fayda sağlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın