Okul Zamanı Hızlı Ezber Yapma Taktikleri

Hikâye Tarzı Ezberleme

  Bu yolu daha çok tarih derslerinde kullanabilirsiniz. Derslerde aldığınız notlara göz gezdirin ve onları kendi hayal gücünüzü kullanarak hikâyeye dökün. Böylece karmakarışık, teker teker madde ezberlemek yerine akılda kalıcı bir hikaye ile ezberlemiş olacaksınız.

Yapışkan Not Kâğıtları

Hemen hemen her kırtasiyede bulunan bu kâğıtlara notlarınızı yazabilirsiniz. Bu yöntemi formül ezberlerken kullanabilirsiniz. Odanızda gözle görülür bir yere yapıştırmanız yeterli.Daha sonra, uyumadan sadece bir kere okumalısınız. Beyniniz onu gece tekrar edecektir. Bu notlar ders çalışırken dikkatinizi dağılıyorsa kaldırabilirsiniz.

Şifreleme Yöntemi

  Maddeler, yerler, sıralamalar gibi aklınızda kalması gereken konuların baş harflerini şifreleyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse “Çanakkale Boğazında Toplu Çıkarma” matematik dersindeki işlem önceliğinin kodlamasıdır. Çarpma, bölme, toplama ve çıkarma kelimelerinin baş harflerinden yeni bir cümle oluşturulmuştur. Sizde buna benzer cümleler kurup kendi kodlamanızı oluşturabilirsiniz.

Not Tekrarı

 Birçok öğrencinin sevmediği tekrar yapmak, hem ezberlemekte hemde konuyu kavramakta çok işe yaramaktadır. Konu daha önce işlendiği için tekrarlandığında ezberlenmiş oluyor.

  Umarız bu yollar ezber hızınızı artar ve derslerinize fayda sağlar.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.