Ana SayfaGündemAlbaraka Türk Sürdürülebilirlik Endeksi’ndeki yerini korudu

Albaraka Türk Sürdürülebilirlik Endeksi’ndeki yerini korudu

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Sürdürülebilirlik çalışmalarına hız kesmeden devam eden Albaraka Türk, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ndeki yerini korumayı devam etti. 2019 yılından bu yana endeksteki tek katılım bankası olma unvanına da sahip olan Albaraka Türk, bu alanda da öncü olmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Türkiye’nin ilk Katılım Bankası Albaraka Türk, gösterdiği gelişimin yanı sıra sürdürülebilirlik çalışmalarıyla da öne çıkıyor. 2021 yılında karbon ayak izini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 oranında azaltan banka, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ndeki yerini de korumaya devam etti.

Sürdürülebilirlik çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulunan Albaraka Türk Genel Müdürü Malek K. Temsah, “Albaraka Türk olarak sürdürülebilirlik konusuna oldukça önem veriyoruz. Öyle ki artık bu konu kendimize belirlediğimiz bir hedeften ziyade rutin faaliyetlerimizin ve hayatımızın bir parçası haline geldi. Sürdürülebilirlik çalışmalarına gösterdiğimiz özen ve şeffaflıkla birlikte, bu yaklaşımımızı tüm paydaşlarımıza yansıtmayı ve onları teşvik etmeyi amaçlıyoruz. Bundan sonraki süreçte de gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak adına mücadele etmeye devam edeceğiz. Ayrıca çalışmalarımızın neticesinde Sürdürülebilirlik Endeksi’ndeki yerimizi koruduğumuz için de mutluyuz.” dedi.

BIST Sürdürülebilirlik Endeksindeki İlk ve Tek Katılım Bankası

Doğanın azmine ve kendini yenileme çabasına destek veren Albaraka Türk, faaliyetleriyle gelecek nesillere daha temiz bir doğa bırakmak, etik ilkeleri doğrultusunda güvenli ve adil bir iş ortamını tesis etmek ve daha sağlam bir finansal yapı inşa etmek için çalışıyor. Bu doğrultuda sürdürülebilirlik alanında lider pozisyonunu koruyan banka, 2019 yılından bu yana BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer alan ilk ve tek katılım bankası olmaya devam ediyor.

Topluma ve doğaya karşı yükümlülüklerini yerine getirmek için her geçen gün hedef ve aksiyonlarını geliştiren Banka, iş modelini Çevresel Sosyal Yönetişim (ÇSY) Sistemi’ne uygun olarak kurguluyor. Bu çerçevede, “Çevre” başlığı altında iklim değişikliği ve su güvenliği, enerji kullanımı ve emisyon azaltımı, atıklar ve geri dönüşüm, çevre odaklı finansal ürünler ve uygulamalar; “Sosyal” başlığı altında iş sağlığı ve güvenliği, insan hakları ve etik, bilgi ve veri güvenliği; “Yönetişim” başlığı altında ise kurumsal sorumluluk ve toplumsal kalkınma, yönetim kurulu ve komitelerin yapısı, hissedar ve paydaş yönetimi konularına odaklanıyor.

Sürdürülebilirlik Odaklı Faaliyetler Devam Edecek

Şirketlerin Çevresel Sosyal Yönetişim (ÇSY) faaliyetlerini değerlendiren BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer alan banka, paydaşlarına karşı sorumluluklarını yerine getirmeyi sürdürüyor. Yakın zamanda 2021 Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımlayan ve Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına (BM SKA) ulaşılmasına katkı sağlayan Albaraka Türk, tüm paydaşlarıyla çalışarak sürdürülebilir iş modelini geliştirmeye devam ediyor. BM SKA’ları doğrultusunda dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden banka, oluşturacağı hedefleri ve alacağı aksiyonları bu çerçevede oluşturarak güncel tutmayı sürdürüyor. Bilimsel Temelli Hedefler Girişimi’ne de (Science Based Targets Initiative-SBTi) katılan banka, önümüzdeki günlerde şirketin emisyonlarının etkisini azaltacak hedefler belirleyerek sürdürülebilirlik odaklı faaliyetlerine devam edecek.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.