Kredi Kartı Taksit Sayıları Artıyor

0

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan’ı Binali Yıldırım 21 Eylül 2016 günü yapılan Ekonomi Koordinasyon Toplantısı’nda yeni açıklamalar da bulundu. Yıldırım’ın açıklamalarına göre kredi kartları taksit sayıları ile kredi kartı borcu yapılanması süresinde artış olacak. Kredi kartlarının normalde 9 ay olan süresinin 12 ay olacağı belirtilirken, kredi borcu olanların borç yapılanması da 72 aya çıkartılacak. Binalı Yıldırım, basın toplantısında birçok farklı açıklamada bulunurken düzenlenmelerin kısa süre içinde yürürlüğe gireceği belirtildi.

Toplantıda alınan kararlara göre kredi kartları ile değişiklikler sadece bunlarla sınırlı değil. Kredi kartı limitlerinde de değişiklikler olucak. Kredi kartlarında en az limit 5.200 Türk lirası değerinde olacak. Buna göre kredi kartı kullanıcıları bu limitin altında bir karta sahip olamayacak. Kredi kartlarında yapılan bu limit artışlarının halk arasında nasıl bir etki yaratacağı ise merak konusu. 

Toplantıda alınan ve yakın zamanda uygulanacak olan uygulamalar kısaca şunlar bulunmaktadır.

 

  • Tüketici kredilerinde değişiklik söz konusu olacak. En az kredi vade sayısı 36 olan tüketicilerin vade sayıları 48 ay olacak.
  • Kredi kartlarında 5.200 TL altında limit olmayacak.
  • Firmalara ait olan kredi kartlarında taksit sayısı artık 9 ay değil en fazla 12 ay olacak.
  • Market ve benzeri alanlarda yapılan kredi kartı kullanımlarında 4 taksit yapma şansı olacak.
  • Sağlık ve havayolu gibi alanlarda 9 ay olan kredi kartı taksit sınırı değişmeyecek ve aynı kalacak.
  • Yurtdışında yapılan alışverişler, akaryakıt satışları, alkol ürünleri, gıda ve kozmetik alışverişlerinde taksit yasağı olacak.
  • Yerli üretim cep telefonlarında en fazla 6 taksit ile kredi kartı ile satın alma imkanı olacak.
  • Kredi ile konut almak isteyen kişilere konut fiyatının %75 oranında verilen kredi imkanı %80 oranından verilecek.
  • Elektronik eşyalar ile bilgisayar satışlarında 9 ay olan taksit seçeneği 6 taksite indirilecek.
Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın