Cep Telefonu Taksitlerinde Yeni Yapılandırma

0

 

Bilindiği üzere bir süredir yapılan düzenlemelerle birlikte cep telefonu satışlarında kredi kartı kullanımında taksit yasağı uygulanmaktaydı. Cep telefonunu kredi kartı ile alan kişiler taksit seçeneklerini kullanamıyordu ancak  peşin olarak ödeme yapabiliyorlardı. Resmi kurumlardan yapılan yeni açıklama ile kredi kartı kullanımında taksit seçenekleri yeniden yapılandırılacak. Birçok alanda kredi kartı taksitleri arttırılırken cep telefonunda uygulanan taksit yasağı da ortadan kalkacak. Kredi kartı kullanımında büyük kolaylıklar sağlayacak bu düzenleme ile cep telefonu satın alımlarında en fazla 6 taksit seçeneği kullanılacak. Bu uygulama ile piyasaya canlılık katmanın amaçlandığı belirtilmiştir.

Başbakan yardımcısı Nurettin Canikli yaptığı açıklamada, yeni uygulanacak olan bu kredi kartı tasarısının bir hafta içinde uygulanabileceğini bildirdi. Canikli tasarı sürecinin başarı ile bittiğini, tasanın Resmi gazetede yayımlanmasını beklediklerini bildirdi. Canikli konuşmasına , kredi kartı tasarısının sadece cep telefonu değil diğer alanları da kapsayacağını söyledi. Tasarının önümüzdeki hafta yayımlanması bekleniyor.

Kredi Kartı Düzenlemesi

Kredi kartlarında yapılan bu esneklik ile kredi kartının kullanım alanı da genişleyecek. Market alışverişlerine de taksit imkanı yeni yapılanma ile sağlanabilecek. Market alışverişlerinde en fazla 3- 4 taksit yapılabilecek. Düzenleme ile birlikte tüketici kredilerinde de değişiklik olacak. 36 ay olan vadelerin 48 ay olacağı belirtildi. Mobilya ve benzeri alışverişlerde de taksit seçenekleri arttırılacak. Mobilya ve benzeri alanlarda kredi kartı yapılan alışverişlerde eskiden 9 ay olan sınır kaldırılarak, taksit seçeneklerinin 36 aya çıkarılması amaçlanıyor. Yerli üretime yönlendirme sağlanması amaçlanan bu yeni tasarıda akaryakıt, restoran kullanımlarında olan taksit yasağının yeniden gelmesi de sağlanacak. Beyaz eşya satımında da kredi kartı taksit imkanlarında artış sağlanacak. Yeni tasarı ile birlikte kredi kartı kullanımının çok daha fazla artacağı öngörülmektedir.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın