Moody’s Türkiye Kredi Notu Açıklaması

0

Moody’s den yeni yapılan açıklamada Türkiye ile ilgili kredi notu belirlendi. Uluslararası alanda kredi derecelendirme kuruşu olan Moody’s Türkiye’nin kredi notunu düşürdüğünü açıkladı. Açıklamaya göre Türkiye kredi notunu Baa3’ten bir alt kademeye düşürdü ve Ba1 seviyesine indi. Baa3 kelimesinin karşılığı ise yatırım yapılabilir düzeydir. Türkiye’nin şuan ki yabancı para cinsi kredi notu’ Durağan’ olarak nitelendirildi.

Moody’s bu açıklamasının sebebini de belirtti. Buna göre Türkiye’nin son dönemlerde aldığı riskler, kurumsal sağlamlıkta zaman içinde geriye çekilmesi ve büyüme hızının gerilemesi bu kredi notu değerlendirmesinin sebepleri arasında yer alıyor. 

Moody’s darbeden hemen sonra bir açıklama yapmış, darbe sonrası ülke değerlendirmesini 3 ay içinde açıklayacağını belirtmişti. Daha erken gelen bu açıklamanın ikincisi Aralık ayında planlanıyor. 

Türkiye’nin 3 önemli derecelendirme şirketinden biri olan Moody’s böylece açıklamasıyla ülkenin kredi notunu bir basamak aşağı çekti. Türkiye’de bulunan diğer önemli derecelendirme şirketlerinden birisi olan Standard & Poor’s da aynı şekilde Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir düzeyin altında değerlendirmiş ve notunu vermişti.

Türkiye içinde Fitch şirketi de önemli derecelendirme şirketleri arasında yer alan bir şirket olarak tanınmaktadır. Fitch şuan da Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir düzeyin üstünde değerlendirmektedir ve henüz bir düşüş yaşanmamıştır.

Kredi Notu Açıklamasına Tepki

Moody’s den gelen kredi notu açıklaması sonrası Ekonomi Bakanı olan Nihat Zeybekci’den tepki geldi. Zeybekci, verilen kararın ülke gerçekleri ile örtüşmediğini dile getirdi. Zeybekci Twitter üzerinden yaptığı açıklama da Türkiye’nin ekonomik anlamda sürekli bir gelişme yaşadığını, diğer ülkelere göre daha iyi bir ekonomiye sahip olduğunu belirtmiştir. Zeybekci açıklamasında, reformlarına devam edeceklerini ve ülkenin finans durumunda bir sorun olmadığını da dile getirmişti. Moody’s’nin kredi notuna diğer ekonomistlerin ne yorum yapacağı ise merak edilmektedir. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın