Ana SayfaEkonomiTüketici Güven Endeksi’nde Düşüş

Tüketici Güven Endeksi’nde Düşüş

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Eylül ayına ait tüketici güven endeksi açıklandı.Tüketici güven endeksi bilindiği üzere Merkez Bankası ve Türkiye İstatistik Kurumu  tarafından hazırlanıyor. Bu tüketici endeksi içinde  yer alan tabloya göre 100 altında değerler olumsuz bir sonuç ortaya çıkarırken, değerlerin 100 ve üstünde olması ise olumlu sonuçları simgeliyor. Bu endeksteki amaç tüketici güvenini ortaya çıkarmak.

  Tüketici güven endeksi Eylül verileri geçtiğimiz günlerde açıklandı. Tablodaki değerlerde düşüş yaşandığı gözlendi. 

  Tüketici güven endeksi sonuçlarında geçtiğimiz yıl yapılan genel seçimler etkili olmuş ve sonuçları değiştirmişti. Geçen yıl Haziran ayında 77.45 değerini almış olan endeks düşüşe geçmiş ve diğer aylarda değerler düşmüştü. Geçtiğimiz yıl yeniden yükseliş ise Ağustos ayında başlamış ve tüketici güven endeksi 74.44 değerlerini almıştı.

  Bu yıl açıklanan sonuçlarda endeks içinde yer alan kategorilerden biri olan “genel ekonomik durum beklentisi” isimli bölüm endeksinde düşüş yaşandığı görüldü ve yüzde 2.03 gerileme olduğu tespit edildi. Eylül ayında tüketici güven endeksi değerinin 92.97 olduğu belirtildi. 

  Tüketici güven endeksinde diğer bölümlerden birisi olan “genel ekonomik durum beklentisi” isimli endekste yükselme yaşandı ve endeks ağustos ayına göre yüzde 1.0 değerinde artış gösterdi. Endeks değeri Ağustos ayında 101.95 iken Eylül ayında aynı endeks 102.92 değerini aldı. Bu endekse değerine göre tüketicilerin ülkenin ekonomik durumunda düzelme yaşanacağına olan inançlarının arttığını göstermektedir. 

  Tüketici endeksi içinde diğer verilerde de çeşitli rakamlar gözlenmiştir. Endekste “işsiz sayısı beklentisi” bölümünde önceki aya göre yüzde 4.5 oranında arttığı gözlenmiştir. Bu sayılar ülke genelindeki tüketicilerin işsizliğin önümüzdeki aylarda daha fazla artacağını düşündüklerini göstermektedir. 

  Eylül ayı endeksinde “tasarruf etme ihtimali” endeksi içinde büyük bir düşüş meydana geldi. Bu endekste yüzde 11.8 gerileme yaşandı. Ağustosta bu endeks 24.62 iken Eylül ayında bu sayının 21.72’ye gerilediği görüldü. 

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,250TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Halkbank Personel Alımları Yapıyor!

  Türkiye’nin en önemli finans kuruluşlarından olan Halkbank, yayımlamış olduğu banka iş ilanları ile personel...

  Merkez Bankası Yüksek Kur Talebinde Bulundu!

  Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), sektörde faaliyet gösteren bankalardan yüksek kur talebinde bulundu. Elde...

  Vakıfbank Personel Alımları Yapıyor!

  Türkiye’nin devlet destekli ve en eski bankalarından olan Vakıfbank, yayımlamış olduğu yeni ilanlarla banka...

  Garanti BBVA Staj Başvuruları Başladı

  Garanti BBVA’nın yaptığı banka iş ilanları duyurusunda üniversite öğrencilerine staj imkanı sağlayan programdan bahsedildi.Garanti...

  Taşıt Kredisi Şartları Nelerdir?

  Taşıt Kredisi Nedir?Taşıt kredisi, bireysel müşterilere taşıt alımı için sağlanan bir tür tüketici kredisi...

  QNB Finansbank Lise Mezunu Alım Yapıyor

  İlk Türk bankası olması ve yurtdışındaki piyasalar tarafından da kendisine duyulan güvenden dolayı her...