Ana SayfaKredilerTürk Lirası Düşüşe Geçti

Türk Lirası Düşüşe Geçti

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Moody’s kredi derecelendirme kuruluşu geçtiğimiz hafta yaptığı açıklama ile Türkiye kredi notunu ‘yatırım yapılabilir düzeyin’ altında değerlendirmişti. Türkiye kredi notunun Baa3’ten Ba1’e düşmesiyle beraber Türk lirası da düşüşe geçti. Türk lirasının Moody’s redi notu açıklamasından önce 2.95 lira olduğu belirtilirken sonrasında yeni hafta içinde Türk lirasısın 2.99’a çıktığı açıklandı. Aynı şekilde 3.30 değerinde olan euro da yükselmiş ve 3.35 lira olmuştu.

Moody’s açıklaması sonrası durumların değiştiği gözlendi. Türkiye’de bulunan 3 derecelendirme kuruluşundan biri olan Moody’s ile beraber iki kuruluşta da Türkiye’nin kredi notu düşürülmüş oldu.

Bu indirimden önce diğer bir derecelendirme kuruluşu olan Standard & Poor’s ‘da Türkiye’nin kredi notunu düşürdüğünü açıklamıştı. Sebep olarak darbe girişimi gösterilmişti. 

Bu kredi notu indirimlerinden sonra Türk lirası da düşüşe geçti. Üçüncü derecelendirme Fitch kredi notunu düşürmezken büyük şirketlerin yatırım yapabilmesi için en az iki kredi notunun yatırım yapılabilir düzeyde olması gerekiyor. 

Moody’s Kararına Tepkiler Devam Ediyor

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olan Cemil Ertem, Moody’s kredi notu kararı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ertem, bu kredi notu kararının yatırımcıları için güç bir durum yarattığını dile getirdi.

Cemil Ertem yaptığı değerlendirmede Moody’s’nin önce olumlu bir izlenim yarattığını, sonrasında verdiği kararda ise siyasi tavrının ön plana çıktığını dile getirdi. Moody’s kararlarını tamamen siyasi olarak nitelendiren Ertem ABD-Türkiye siyasi ilişkilerinin bu kararda etkili olduğunu vurguladı. 

Ertem sözlerine kredi derecelendirme kuruluşlarının ülkenin ekonomik gelişme düzeyine bakarak adaletli bir karar vermediğini eklerken ekonomik anlamda güçsüz devletlerin kredi notu artarken, güçlenen ülkelerin kredi notu düşürüldü dedi. 

Ertem, Moody’s kararlarının ekonomik tavırlarını eklemeyeceğini, yollarına devam edeceklerini ülkenin ve vatandaşların çıkarlarının ön planda tutularak hareket edileceğini belirtti. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,207TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...

Kuveyt Türk 3 Farklı İlde Gişe Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.