Krediler Türk Lirası Düşüşe Geçti

Türk Lirası Düşüşe Geçti

Son Güncelleme:

Moody’s kredi derecelendirme kuruluşu geçtiğimiz hafta yaptığı açıklama ile Türkiye kredi notunu ‘yatırım yapılabilir düzeyin’ altında değerlendirmişti. Türkiye kredi notunun Baa3’ten Ba1’e düşmesiyle beraber Türk lirası da düşüşe geçti. Türk lirasının Moody’s redi notu açıklamasından önce 2.95 lira olduğu belirtilirken sonrasında yeni hafta içinde Türk lirasısın 2.99’a çıktığı açıklandı. Aynı şekilde 3.30 değerinde olan euro da yükselmiş ve 3.35 lira olmuştu.

Moody’s açıklaması sonrası durumların değiştiği gözlendi. Türkiye’de bulunan 3 derecelendirme kuruluşundan biri olan Moody’s ile beraber iki kuruluşta da Türkiye’nin kredi notu düşürülmüş oldu.

Bu indirimden önce diğer bir derecelendirme kuruluşu olan Standard & Poor’s ‘da Türkiye’nin kredi notunu düşürdüğünü açıklamıştı. Sebep olarak darbe girişimi gösterilmişti. 

Bu kredi notu indirimlerinden sonra Türk lirası da düşüşe geçti. Üçüncü derecelendirme Fitch kredi notunu düşürmezken büyük şirketlerin yatırım yapabilmesi için en az iki kredi notunun yatırım yapılabilir düzeyde olması gerekiyor. 

Moody’s Kararına Tepkiler Devam Ediyor

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olan Cemil Ertem, Moody’s kredi notu kararı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ertem, bu kredi notu kararının yatırımcıları için güç bir durum yarattığını dile getirdi.

Cemil Ertem yaptığı değerlendirmede Moody’s’nin önce olumlu bir izlenim yarattığını, sonrasında verdiği kararda ise siyasi tavrının ön plana çıktığını dile getirdi. Moody’s kararlarını tamamen siyasi olarak nitelendiren Ertem ABD-Türkiye siyasi ilişkilerinin bu kararda etkili olduğunu vurguladı. 

Ertem sözlerine kredi derecelendirme kuruluşlarının ülkenin ekonomik gelişme düzeyine bakarak adaletli bir karar vermediğini eklerken ekonomik anlamda güçsüz devletlerin kredi notu artarken, güçlenen ülkelerin kredi notu düşürüldü dedi. 

Ertem, Moody’s kararlarının ekonomik tavırlarını eklemeyeceğini, yollarına devam edeceklerini ülkenin ve vatandaşların çıkarlarının ön planda tutularak hareket edileceğini belirtti. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,409BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,641TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,529TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler