Borsa İstanbul’da yüzde 4,4 düşüşle yeni haftaya giriş yaptı. Borsa yüzde 4,4 düşüşle beraber 76.243,51 güne başlangıç yaptı.

BIST 100 endeksinde 3.512,94 puanında azalma görüldü. Bankacılık endeksinde yüzde 5,04 azalma yaşanırken holding endekslerinin de 4,21 yüzdesinde değer kaybettiği gözlendi. Borsa’da tüm iş sektörleri düşüşe geçerken en çok düşüşün madencilik, bankacılık ve metal ana sanayide gerçekleştiği bildirildi.

Geçtiğimiz hafta BIST 100 Endeksi haftayı 79.756,44 puanı ile kapamıştı. Bu puan durumunda Türkiye, ABD ve Japonya Merkez Banka’larından açıklanan kararların etkisi olduğu bildirildi.

Ekonomi uzmanları haftaya böyle bir düşüşle başlamada Moody’s kredi notu kararının etkisinin olduğunu bildirdi. Uzmanlar ilk gün gelen bu düşüşün uzun süreli olmayacağını ve ileri ki günlerde puanların normal seyrine geleceğini belirtti. 

Dolar ve Avro Değerleri

Moody’s kredi notu indirim kararından sonra dolar 3’ün üzerine çıkmıştı. Dolar bu hafta 2.99 değerine indi. Cuma günü indirim kararından önce dolar 2.940 değerinden günü kapatmış, Moody’s indirim karar açıklandıktan sonra tüm piyasada yükselişe geçmişti. 

Doların bugün açılışta düşüşe geçtiği gözlenirken değerinin 2.999’un altına düştüğü açıklandı. Saat 11.40 itibari ile dolarda küçük bir düşüş daha yaşandı ve dolar 2.9850 üzerinden işlem gördü. Aynı saatlerde avronun değerinin 3,3540 olduğu, sterlinin ise 3,8675 seviyesin olduğu belirtildi.

Ekonomi uzmanları durum değerlendirmesinde ABD, Türkiye ve Japonya Merkez Bankaları tarafından açıklanan kararlar sonucu yatırımcıların risk almak için heyecanlı olduklarını , bu durumun piyasada bir süre daha etkili olacağını dile getirdi.

Altın Değerleri Yükseldi

Altının yeni haftaya dolar ve avronun tersi biçimde yükselişle başladığı bildirildi. Altın Ağustos ayından beri en yüksek değerini gördü ve 129,2 liraya yükseldi. 

Kapalıçarşı’da Cumhuriyet altınının 860 lira, çeyrek altının ise 211 lira olduğu belirtildi.

Altının son düşüşle beraber değerinin 128,4 lira olduğu açıklandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

12 − seven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.