Ana SayfaEkonomiEylül Ayı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Açıklandı

Eylül Ayı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Açıklandı

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Türk-İş tarafından yapılan Eylül ayına ait açlık ve yoksulluk sınırı raporu yayınlandı. Rapora göre Eylül ayında açlık sınırında artış meydana geldiği tespit edildi. Türk- İş tarafından yayınlanan rapora göre Türkiye Eylül ayı açlık sınırı 1.386 Türk lirası iken yoksulluk sınırı ise 4.515 Türk lirası tutarında.

  Türk-İş kurumunun her ay yaptığı açlık ve yoksulluk araştırması sonucu yayınlanan raporda açlık sınırı, çekirdek bir ailenin bir ay içinde harcaması gereken yiyecek harcamasını simgelerken raporda yer alan yoksulluk sınırı terimi ise gıda ile beraber aylık olarak yapılması zorunlu ihtiyaç harcamalarını ifade ediyor. 

  Türk- İş Eylül ayı açlık ve yoksulluk sınırı raporunda bir kişinin aylık harcaması da hesaplandı. Raporda bekar ve çalışan bir kişinin aylık giderinin 1712 Türk lirası olduğu belirtildi. Türkiye’de asgari ücretin 1.300 Türk lirası olduğunun hatırlatıldığı raporda ortaya çıkan sonuçla asgari ücret tutarının taban tabana zıt olduğu açıklandı. Raporda, gıda sektöründe meydana gelen değişikliklerin yoksul kesimi direk olarak etkilediği bildirildi.

  Türk- İş tarafından yapılan araştırmaya göre Eylül ayı aylık gıda gideri miktarında diğer aya göre yükselme oldu. Eylül ayı gıda harcaması tutarında Ağustos ayına göre 25 Türk lirası artış olduğu gözlendi. Eylül ayı içinde bir ailenin aylık yaşamsal ihtiyaç miktarında da Ağustos ayına göre 80 Türk lirası artış olduğu belirtildi. Ağustos ayında aylık yaşamsal ihtiyaç tutarı 3.435 Türk lirası olarak hesaplanmıştı. Raporda Ağustos ayı aylık gıda ihtiyaç tutarı ise 1.361 Türk lirası olarak belirtilmişti.

  Türk- İş raporunun sonuçlarına göre Eylül ayı aylık yaşamsal ihtiyaçların asgari miktarında yüzde olarak diğer aya göre 1,81 oranında artış olduğu bildirildi. 

  Raporda yıllık gıda enflasyonunun yüzde 6,78 olduğu belirtildi. 

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,250TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Halkbank Personel Alımları Yapıyor!

  Türkiye’nin en önemli finans kuruluşlarından olan Halkbank, yayımlamış olduğu banka iş ilanları ile personel...

  Merkez Bankası Yüksek Kur Talebinde Bulundu!

  Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), sektörde faaliyet gösteren bankalardan yüksek kur talebinde bulundu. Elde...

  Vakıfbank Personel Alımları Yapıyor!

  Türkiye’nin devlet destekli ve en eski bankalarından olan Vakıfbank, yayımlamış olduğu yeni ilanlarla banka...

  Garanti BBVA Staj Başvuruları Başladı

  Garanti BBVA’nın yaptığı banka iş ilanları duyurusunda üniversite öğrencilerine staj imkanı sağlayan programdan bahsedildi.Garanti...

  Taşıt Kredisi Şartları Nelerdir?

  Taşıt Kredisi Nedir?Taşıt kredisi, bireysel müşterilere taşıt alımı için sağlanan bir tür tüketici kredisi...

  QNB Finansbank Lise Mezunu Alım Yapıyor

  İlk Türk bankası olması ve yurtdışındaki piyasalar tarafından da kendisine duyulan güvenden dolayı her...