Avrupa Otomotiv Pazarında Büyüme

Google Haberlere Abone Ol:

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) ve Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) işbirliği ile hazırlanan raporda Avrupa otomotiv pazarında yıl içinde büyüme yaşandığı tespit edildi. Rapora göre Avrupa otomotiv pazarında yaşanan büyüme yüzde 8,5 oranında sağlandı. Açıklanan sonuçların 2016 yılı Ocak ve Ağustos aylarını kapsadığı belirtildi.

‘2016 yılı Ağustos Avrupa Otomotiv Pazar Değerlendirmesi’ adıyla açıklanan rapora göre Avrupa Birliği ve EFTA ülkeleri toplamında yer alan satışlarda artış sağlandı. Ocak ile Ağustos ayı arası satışlarını içeren raporun geçen yıl ki verilerine göre yüzde,8 5 oranında artış yaşandığı gözlendi. Buna göre Avrupa Birliği ve EFTA ülkelerinde 8 aylık süreçte otomotiv pazarlarında toplamda 11 milyon 658 bin 840 araç satışı gerçekleştirildi. 2015 yılı Ocak ile Ağustos ayları arasında yapılan otomotiv satışı ise 10 milyon 741 bin 152 olarak hesaplanmıştı.

Bu 8 aylık süreçte İsviçre ve Hollanda’da satışların düştüğü gözlendi. Bu dönemde İsviçre’de yüzde 4 azalma yaşanırken Hollanda’da ise yüzde 0,8 oranında düşüş yaşandığı belirtildi. Ocak ile Ağustos ayları arasında en çok satış artışı sağlayan ülkeler arasında İzlanda, Litvanya ve Macaristan yer aldı. Geçen yıla göre İzlanda yüzde 39,5 oranında artış sağlarken Litvanya ise yüzde 34,3 oranında artış yaşadı. Macaristan’da gerçekleşen otomotiv artışının ise yüzde 24,5 olduğu açıklandı.

Raporda Türkiye’de Ocak ile Ağustos arasında otomotiv satışında yüzde 5 oranında düşüş yaşandığı belirtildi. 

Ağustos Ayında Yüzde 12,4 Artış

Açıklanan rapora göre 2016 Ağustos ayında, 2015 Ağustos ayına göre yüzde 12,4 oranında artış yaşandı ve toplam 1 milyon 12 bin 911 araç satışı gerçekleştirildi. 2015 Ağustos ayında ise toplam 901 bin 552 araç satıldığı açıklanmıştı.

2016 Ağustos ayında Hollanda, İsviçre ve Yunanistan’da düşüş yaşandığı gözlenirken Romanya, Macaristan ve Hırvatistan’da araç satışında artış olduğu belirtildi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...