Ana SayfaEkonomiAvrupa Otomotiv Pazarında Büyüme

Avrupa Otomotiv Pazarında Büyüme

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) ve Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) işbirliği ile hazırlanan raporda Avrupa otomotiv pazarında yıl içinde büyüme yaşandığı tespit edildi. Rapora göre Avrupa otomotiv pazarında yaşanan büyüme yüzde 8,5 oranında sağlandı. Açıklanan sonuçların 2016 yılı Ocak ve Ağustos aylarını kapsadığı belirtildi.

  ‘2016 yılı Ağustos Avrupa Otomotiv Pazar Değerlendirmesi’ adıyla açıklanan rapora göre Avrupa Birliği ve EFTA ülkeleri toplamında yer alan satışlarda artış sağlandı. Ocak ile Ağustos ayı arası satışlarını içeren raporun geçen yıl ki verilerine göre yüzde,8 5 oranında artış yaşandığı gözlendi. Buna göre Avrupa Birliği ve EFTA ülkelerinde 8 aylık süreçte otomotiv pazarlarında toplamda 11 milyon 658 bin 840 araç satışı gerçekleştirildi. 2015 yılı Ocak ile Ağustos ayları arasında yapılan otomotiv satışı ise 10 milyon 741 bin 152 olarak hesaplanmıştı.

  Bu 8 aylık süreçte İsviçre ve Hollanda’da satışların düştüğü gözlendi. Bu dönemde İsviçre’de yüzde 4 azalma yaşanırken Hollanda’da ise yüzde 0,8 oranında düşüş yaşandığı belirtildi. Ocak ile Ağustos ayları arasında en çok satış artışı sağlayan ülkeler arasında İzlanda, Litvanya ve Macaristan yer aldı. Geçen yıla göre İzlanda yüzde 39,5 oranında artış sağlarken Litvanya ise yüzde 34,3 oranında artış yaşadı. Macaristan’da gerçekleşen otomotiv artışının ise yüzde 24,5 olduğu açıklandı.

  Raporda Türkiye’de Ocak ile Ağustos arasında otomotiv satışında yüzde 5 oranında düşüş yaşandığı belirtildi. 

  Ağustos Ayında Yüzde 12,4 Artış

  Açıklanan rapora göre 2016 Ağustos ayında, 2015 Ağustos ayına göre yüzde 12,4 oranında artış yaşandı ve toplam 1 milyon 12 bin 911 araç satışı gerçekleştirildi. 2015 Ağustos ayında ise toplam 901 bin 552 araç satıldığı açıklanmıştı.

  2016 Ağustos ayında Hollanda, İsviçre ve Yunanistan’da düşüş yaşandığı gözlenirken Romanya, Macaristan ve Hırvatistan’da araç satışında artış olduğu belirtildi.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,246TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Seçim Belirsizliği Kredi Faizlerini Vurdu!

  Merkez bankası tarafından uygulanan önlemlere ve eleştiri konusu olan düşük faiz politikasına karşın bankaların...

  Zamlı Emekli Maaşı Ne Zaman Yatacak?

  Türkiye’deki milyonlarca emekli için zamlı emekli maaşının ne zaman yatacağı önemli bir soru işareti...

  Odeabank 11 Şehir için Genç Yetenekler Arıyor!

  Türk bankacılık sektöründe büyümek ve tüm bankacılık hizmetlerinde ilk akla gelen banka olmak için sürekli çalışmalarda bulunan Odeabank, kadrosunu da gün geçtikçe büyütüyor. Odeabank, Gişe Yetkilisi alımları yapacak.

  Ziraat Hayat ve Emeklilik İş Başvuruları

  Türkiye'nin lokomotif kurumlarından olan Ziraat Grubu, emeklilik ve sigorta şirketi kariyer planlamaları iş başvuruları ve personel alımları hakkında merak ettikleriniz.

  Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

  Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

  Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

  Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...