Ana SayfaEkonomiDoğalgaza Yüzde 10 İndirim Geliyor

Doğalgaza Yüzde 10 İndirim Geliyor
D

-

Ekim ayından itibaren doğalgaz faturalarında yüzde 10 indirim yapılacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 1 Ekim’den itibaren yüzde 10 indirim uygulanacağını dile getirdi. 

Bakan Albayrak yaptığı açıklama ile yılbaşında tahkim sonucunun olumlu çıkması sonucu bu indirimin yapıldığını belirtti. Bu indirimin sanayi sektöründe de geçerli olduğunu dile getiren Albayrak elektrikle ilgili olarak herhangi bir zamın olmayacağını açıkladı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun (EPDK) yaptığı toplantıya katılan ve sonrasında açıklamalar yapan Albayrak bu indirim ile kışın fazla yakılan doğalgazlardan dolayı vatandaşın maddi sıkıntı çekmemesini amaçladıklarını ve bu durumdan mutlu olduklarını dile getirdi. Sanayicilerin de yüzünü güldürecek açıklamada sanayicilere de 1 Ekim’den itibaren doğalgaz da yüzde 10 oranında indirim sağlanacak.

Elektrik’e de İndirim Geliyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, elektrik fiyatları ile ilgili sorulan sorulara elektrike zam yapılmayacak diye cevap verdi. Elektrik ek bir zaman düşünmediklerini belirten Albayrak, ilerleyen günlerde elektrik içinde indirim planladıklarını sözlerine ekledi. 

Türk akımı konusuna da değinen Albayrak, Türk Rus ilişkilerinin olumlu ilerlemesi sonucu Türk akımı görüşmelerinin yeniden başladığını ve Vladimir Putin’in Türkiye’ye gelişinde bu konunun konuşulacağını duyurdu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 9 Ekim tarihinde Dünya Enerji Kongresi’ne katılacağı açıklandı.

Santral İhalesi 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun (EPDK) toplantısından sonra basın mensuplarıyla görüşen ve çeşitli açıklamalarda bulunan Berat Albayrak, yerli kullanıma öncelik verdiklerini ve bu anlamda ülkede 5-6 alanda kömür rezervi bulduklarını dile getirdi. 

Bakan Albayrak, Ankara’da bulunan Çayırhan bölgesine 1 milyar dolar değerinde santral kurulacağını belirtirken kurulacak bu santralin 700-800 MW gücünde olacağını da sözlerine ekledi. 

Santral ilanının önümüzdeki hafta açıklanacağı da bildirildi. Albayrak yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili Kasım ayında çalışmaların başlayacağını belirterek sözlerini noktaladı. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,363TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol