Ana SayfaEkonomiBağ-Kur Prim İndirimi Bugün Başladı

Bağ-Kur Prim İndirimi Bugün Başladı
B

-

Bağ-Kur’lu kişilere yapılacak olan 5 puanlık prim indiriminin bugün başladığı bildirildi. Bu indirimden faydalanmak isteyen kişilerin bunun öncesinde 31 Ekim’e kadar başvurusu olan kredi kampanyası ile prim borcunu taksitlendirmesi ve ödemeye başlaması gerekiyor. Kredi başvurusunda bulunmayanlara prim indirimi yapılmayacak.

Bağ-Kur prim indirimi esnafları, muhtarları, şirket sahiplerini ve tarım alanında çalışan kişileri kapsayacak. Yapılacak prim indiriminin değeri 5 puan olacak. Aylık 5 puan indirim ile yılda 6.420 ile 1000 lira arası kar elde edilecek. 

Prim indiriminden faydalanacak kişilerin hiçbir borcunun olmaması gerekiyor. Borcu olanlar ise 31 Ekim’e kadar Ziraat bankasına başvurarak borçlarını taksitlendirebilecek. Yeni prim yasası ile her yıl en az 1000 Türk lirası değerinde prim indirimi sağlanacak. Prim yasasından faydalanacak kişilere Ekim ayından itibaren yüzde 5 indirim yapılacak ve ödenen primler yüzde 29.5 olacak. Yeni yasa ile her ay 82.35 lira daha az prim ödenecek. Yıllık ise en az 988 lira daha az prim ödemesi yapılacak. 

BAğ-Kur prim indirimi yüzde 5 olurken şuan da ödenen prim ücretinin ise bin 647 lira ile 10 bin 705 lira arasında olduğu belirtildi. Prim indirimleri ödenen prim üzerinde hesaplanacak. En az 1000 Türk lirası olmak üzere herkeste prim indirimi farklı değerlerde olacak. 

İsteğe Bağlı Prim Ödeyenlere İndirim Yok

Bilindiği üzere isteğe bağlı prim ödeyenler üzerinde de 4 b yasası uygulanıyor. İsteğe bağlı prim yatıranların ise bu yüzde 5 prim indiriminden faydalanamayacakları açıklandı. İsteğe bağlı prim ödeyen kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na yaptıkları indirim başvuruları geçersiz sayılacak. Borcu olmayan ve borcunu taksite bağlamış olan kişilere  ise doğrudan yüzde 5 olan prim indirimi uygulanacak. Bu kişilerin prim indirimi için tekrardan başvuru yapmalarına gerek kalmayacak.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,353TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol