Ana SayfaEkonomiBağ-Kur Prim İndirimi Bugün Başladı

Bağ-Kur Prim İndirimi Bugün Başladı

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Bağ-Kur’lu kişilere yapılacak olan 5 puanlık prim indiriminin bugün başladığı bildirildi. Bu indirimden faydalanmak isteyen kişilerin bunun öncesinde 31 Ekim’e kadar başvurusu olan kredi kampanyası ile prim borcunu taksitlendirmesi ve ödemeye başlaması gerekiyor. Kredi başvurusunda bulunmayanlara prim indirimi yapılmayacak.

  Bağ-Kur prim indirimi esnafları, muhtarları, şirket sahiplerini ve tarım alanında çalışan kişileri kapsayacak. Yapılacak prim indiriminin değeri 5 puan olacak. Aylık 5 puan indirim ile yılda 6.420 ile 1000 lira arası kar elde edilecek. 

  Prim indiriminden faydalanacak kişilerin hiçbir borcunun olmaması gerekiyor. Borcu olanlar ise 31 Ekim’e kadar Ziraat bankasına başvurarak borçlarını taksitlendirebilecek. Yeni prim yasası ile her yıl en az 1000 Türk lirası değerinde prim indirimi sağlanacak. Prim yasasından faydalanacak kişilere Ekim ayından itibaren yüzde 5 indirim yapılacak ve ödenen primler yüzde 29.5 olacak. Yeni yasa ile her ay 82.35 lira daha az prim ödenecek. Yıllık ise en az 988 lira daha az prim ödemesi yapılacak. 

  BAğ-Kur prim indirimi yüzde 5 olurken şuan da ödenen prim ücretinin ise bin 647 lira ile 10 bin 705 lira arasında olduğu belirtildi. Prim indirimleri ödenen prim üzerinde hesaplanacak. En az 1000 Türk lirası olmak üzere herkeste prim indirimi farklı değerlerde olacak. 

  İsteğe Bağlı Prim Ödeyenlere İndirim Yok

  Bilindiği üzere isteğe bağlı prim ödeyenler üzerinde de 4 b yasası uygulanıyor. İsteğe bağlı prim yatıranların ise bu yüzde 5 prim indiriminden faydalanamayacakları açıklandı. İsteğe bağlı prim ödeyen kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na yaptıkları indirim başvuruları geçersiz sayılacak. Borcu olmayan ve borcunu taksite bağlamış olan kişilere  ise doğrudan yüzde 5 olan prim indirimi uygulanacak. Bu kişilerin prim indirimi için tekrardan başvuru yapmalarına gerek kalmayacak.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,247TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Kuveyt Türk Gişe Yetkilisi Alımları Yapıyor!

  Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.

  Yurt İçi Piyasaları TCMB Faiz Kararına Odaklandı!

  Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası toplantısından sonra süregelen belirsizlikler sebebiyle negatif bir seyir izlenirken,...

  Emeklilere Müjde: En Düşük Emekli Maaşları 7.500 TL Oldu!

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam davet edildiği canlı yayın programında önemli açıklamalarda bulundu....

  Banka Mülakatında Başarılı Olmanın Sırrı Soruları Bilmekten Geçer!

  Bankaların düzenlediği sınavlar, mezun olunan bölümler gibi birçok şartı başarılı bir şekilde arkada bırakan bankacı adayları, genellikle mülakat aşamasında bir takım sorunlar yaşamaktadır. Bu yüzden banka mülakatında sorulan sorulara genel bir yaklaşım ile bilgilendirme yapmak istedik.

  Bankalar EYT’liler için Yarışıyor: EYT Destek Kredisi Hazırlandı!

  Neredeyse 2,5 milyon insanın EYT’den faydalanarak emekli olması, bankalardaki rekabet ortamını artırdı. Bir yandan...

  4 Banka Müfettiş Yardımcısı Alımı Yapıyor!

  2023 yılı güncel banka iş ilanları arasında yer alan duyurulara göre 4 banka Müfettiş...