Ana SayfaEkonomiGıda Fiyatları Sınırlanacak

Gıda Fiyatları Sınırlanacak
G

-

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, artan gıda fiyatları hakkında yaptığı konuşmasında hükümetin bu alanla ilgili çalışmalar yaptığını ve gıda fiyatlarında sınırlama yapılacağını dile getirdi. Şimşek bu kapsamda Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi tarafından yürütülmekte olan sekreterya görevinin artık Merkez Bankası’na devredileceğini belirtti.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun geçtiğimiz günlerde gıda fiyatlarının artışı ile ilgili bir toplantı yaptığını ifade eden Şimşek, Türkiye’de yer alan gıda fiyatlarının enflasyon üzerinde büyük bir etkisi olduğunu açıkladı. Diğer ülkelere göre daha fazla olan bu etkiden bahseden Şimşek, gıda fiyatlarının çok değişken bir yapıya sahip olduğunu ve bu sebeple ülkede para politikasının zorlaştığını dile getirdi. Son 10 yıl içinde enflasyon değerlerinde 3 puanın gıda üzerinden geldiği belirtildi.

Gıda fiyatlarında yaşanan değişimi kıyaslayan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, gıda fiyatında meydana gelen değişimin Avrupa Birliği’nde, Akdeniz’de ve Doğu Avrupa’da yaklaşık yüzde 0,2 değerinde olduğunu, Türkiye’de ise bu değişim yüzdesinin 0,73 oranında olduğunu ifade etti. Türkiye’de gıda değişiminin diğer ülkelere oranla 4 kat büyük olmasınının ülke piyasasını zor duruma düşürdüğünü belirten Şimşek bunun için gerekli önlemlerin yakında alınacağını söyledi.

Fiyatlarda Sınırlandırma Çalışması

Mehmet Şimşek açıklamasına devam ederek bu gıda fiyatı değişikliği sorununun yıllar önce fark edildiğini ve bunu önlemek için bir komite kurulmuş olduğunu açıkladı. Komitenin gerekli önlemleri alamadığını dile getiren Şimşek artık daha etkili bir çözüm bulmak istediklerini sözlerine ekledi. Şimşek bu alanda kurdukları Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi başkanlığını artık kendisinin sürdüreceğini açıklarken sekreterya görevinin de Merkez Bankası’na devredildiğini dile getirdi. Yapılan bu değişikliğin daha etkili bir çözüm süreci başlatmasını hedeflediklerini belirten Şimşek, ürün fiyatlarında sınırlama yapmaya başlayacaklarını ve bunun yapılacak ilk adım olduğunu anlattı. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,362TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol