Ana SayfaEkonomiGıda Fiyatları Sınırlanacak

Gıda Fiyatları Sınırlanacak

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, artan gıda fiyatları hakkında yaptığı konuşmasında hükümetin bu alanla ilgili çalışmalar yaptığını ve gıda fiyatlarında sınırlama yapılacağını dile getirdi. Şimşek bu kapsamda Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi tarafından yürütülmekte olan sekreterya görevinin artık Merkez Bankası’na devredileceğini belirtti.

  Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun geçtiğimiz günlerde gıda fiyatlarının artışı ile ilgili bir toplantı yaptığını ifade eden Şimşek, Türkiye’de yer alan gıda fiyatlarının enflasyon üzerinde büyük bir etkisi olduğunu açıkladı. Diğer ülkelere göre daha fazla olan bu etkiden bahseden Şimşek, gıda fiyatlarının çok değişken bir yapıya sahip olduğunu ve bu sebeple ülkede para politikasının zorlaştığını dile getirdi. Son 10 yıl içinde enflasyon değerlerinde 3 puanın gıda üzerinden geldiği belirtildi.

  Gıda fiyatlarında yaşanan değişimi kıyaslayan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, gıda fiyatında meydana gelen değişimin Avrupa Birliği’nde, Akdeniz’de ve Doğu Avrupa’da yaklaşık yüzde 0,2 değerinde olduğunu, Türkiye’de ise bu değişim yüzdesinin 0,73 oranında olduğunu ifade etti. Türkiye’de gıda değişiminin diğer ülkelere oranla 4 kat büyük olmasınının ülke piyasasını zor duruma düşürdüğünü belirten Şimşek bunun için gerekli önlemlerin yakında alınacağını söyledi.

  Fiyatlarda Sınırlandırma Çalışması

  Mehmet Şimşek açıklamasına devam ederek bu gıda fiyatı değişikliği sorununun yıllar önce fark edildiğini ve bunu önlemek için bir komite kurulmuş olduğunu açıkladı. Komitenin gerekli önlemleri alamadığını dile getiren Şimşek artık daha etkili bir çözüm bulmak istediklerini sözlerine ekledi. Şimşek bu alanda kurdukları Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi başkanlığını artık kendisinin sürdüreceğini açıklarken sekreterya görevinin de Merkez Bankası’na devredildiğini dile getirdi. Yapılan bu değişikliğin daha etkili bir çözüm süreci başlatmasını hedeflediklerini belirten Şimşek, ürün fiyatlarında sınırlama yapmaya başlayacaklarını ve bunun yapılacak ilk adım olduğunu anlattı. 

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,250TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Halkbank Personel Alımları Yapıyor!

  Türkiye’nin en önemli finans kuruluşlarından olan Halkbank, yayımlamış olduğu banka iş ilanları ile personel...

  Merkez Bankası Yüksek Kur Talebinde Bulundu!

  Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), sektörde faaliyet gösteren bankalardan yüksek kur talebinde bulundu. Elde...

  Vakıfbank Personel Alımları Yapıyor!

  Türkiye’nin devlet destekli ve en eski bankalarından olan Vakıfbank, yayımlamış olduğu yeni ilanlarla banka...

  Garanti BBVA Staj Başvuruları Başladı

  Garanti BBVA’nın yaptığı banka iş ilanları duyurusunda üniversite öğrencilerine staj imkanı sağlayan programdan bahsedildi.Garanti...

  Taşıt Kredisi Şartları Nelerdir?

  Taşıt Kredisi Nedir?Taşıt kredisi, bireysel müşterilere taşıt alımı için sağlanan bir tür tüketici kredisi...

  QNB Finansbank Lise Mezunu Alım Yapıyor

  İlk Türk bankası olması ve yurtdışındaki piyasalar tarafından da kendisine duyulan güvenden dolayı her...