Ana SayfaSağlıkAkıllı Beslenme Çantası ile Daha Sağlıklı Bir Yaşam Sürdürmek Mümkün

Akıllı Beslenme Çantası ile Daha Sağlıklı Bir Yaşam Sürdürmek Mümkün

KATEGORİ:

Yayın tarihi:

Google Haberlere Abone Ol:

Özellikle son yıllarda Avrupa ve Amerika’da yaygınlaşmaya başlayan Smart Lunch Box (Akıllı Beslenme Çantası) sağlıklı bir yaşam için, sanıyorum ki insanların yavaş yavaş geçmişe döndüğünün en önemli göstergelerinden biri.
Yaşı biraz daha ilerlemiş olanlar çok iyi bilirler ki, bağda bahçede ve hatta iş yerlerinde çalışan insanlar eskiden sefer tası adı verilen kutularda yemeklerini yanlarında götürülerdi. Gerek alım gücünün zayıf olmasından, gerekse fast-food tarzı yiyeceklerin satıldığı büfe vb. yerlerin az olmasından dolayı eskiden insanlar evlerinden götürdükleri yemekler ile çok daha sağlıklı bir biçimde besleniyorlardı. Bu aslında sağlıklı beslenmek adına bilinçli olarak kazanılmış bir alışkanlık değildi. Sadece şartların gerektirdiği bir durumdu.

Lakin günümüze gelince fast-food tarzı satış yapan yerlerin yaygınlaşması, çok daha ekonomik fakat sağlıksız beslenme alışkanlıklarının gün geçtikçe artması, iş yerlerine öğle yemeği götürmenin önünde büyük bir engel olmuştur. Tabii bugün iş yerine yemeğini yanında götürecek olan birinin, iş arkadaşları arasında utanılacak bir duruma düşeceği düşüncesine kapılması ve bunun dalga geçilmeye meydan verilecek bir davranış olduğunu düşünen insan sayısı zannediyoruz ki az değildir.

Maalesef artık, okula giden çocuklarına dahi beslenme çantası içinde evden yemek koyan ebeveynlerin her geçen gün azaldığı, o tazecik bedenlerin sağlıksız besinlerin satıldığı okul kantinlerine mecbur bırakıldığı bir toplumda yaşıyoruz.
Obezite ile mücadelede her gün yeni yöntemler geliştiren ve farklı arayışlar içinde olan batının, sefer tası benzeri bir uygulama olan, akıllı beslenme çantası yöntemi ile sağlıklı bir toplum haline gelme çabalarını elbette biz de örnek almalıyız. Aslında bizim kültürümüzde yer alan bu uygulamayı belki de Türk toplumu olarak, “El âlem ne der?”, “Arkadaşlarım dalga geçer mi?” takıntısını umursamadan hayata geçirmeliyiz. Eski sağlıklı günlerimize dönmek için, modern bir biçimde üretilmiş olan akıllı beslenme çantaları belki de son şansımızdır. Kim bilebilir ki?

Psikolojik Danışman Ercüment EŞSİZ

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
63TakipçilerTakip Et
2,248TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Merkez Bankası Yüksek Kur Talebinde Bulundu!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), sektörde faaliyet gösteren bankalardan yüksek kur talebinde bulundu. Elde...

Vakıfbank Personel Alımları Yapıyor!

Türkiye’nin devlet destekli ve en eski bankalarından olan Vakıfbank, yayımlamış olduğu yeni ilanlarla banka...

Garanti BBVA Staj Başvuruları Başladı

Garanti BBVA’nın yaptığı banka iş ilanları duyurusunda üniversite öğrencilerine staj imkanı sağlayan programdan bahsedildi.Garanti...

Taşıt Kredisi Şartları Nelerdir?

Taşıt Kredisi Nedir?Taşıt kredisi, bireysel müşterilere taşıt alımı için sağlanan bir tür tüketici kredisi...

QNB Finansbank Lise Mezunu Alım Yapıyor

İlk Türk bankası olması ve yurtdışındaki piyasalar tarafından da kendisine duyulan güvenden dolayı her...

Türkiye Geneli Denizbank Lise Mezunu Banka Personeli İlanı

DenizBank A.Ş. Türkiye'de faaliyet gösteren Dubai menşeli, özel sermayeli bir mevduat bankasıdır. Banka iş...

Benzer İçerikler

Tahmini Kasko Hesaplama Nasıl Yapılır?

Öncelikle sigorta ve kaskodan bahsedelim. Sigorta, her satın alınan araç için yasalar gereği yapılması...

5 Dakikalık Bir Egzersiz ile Bel ve Sırt Ağrılarınızdan Kurtulmak İster misiniz?

Günümüz insanın en çok şikayet ettiği rahatsızlıklardan biri de bel ve sırt ağrılarıdır. Yoğun iş yaşamı, bütün gün masa başında ya da ayakta yapılan işler, toplu taşıma araçlarında ayakta yapılan uzun yolculuklar, alış-veriş merkezlerinde uzun uzadıya geçirilen zamanlar, bilinçsiz bir biçimde taşıdığımız ağırlıklar, bel ve sırt rahatsızlıklarının toplumda artmasına neden olan etmenlerden birkaçı olarak önümüzde duruyor.

D Vitamini Takviyesi ile Kış Hastalıklarından Korunmak Mümkün

Sonbahar mevsiminin gelişi ile birlikte havalar serinlemeye başladı. Kışın habercisi sonbaharda yavaş yavaş kendini hissettiren sağlık problemleri ve hastalıklar, kış mevsimi ile birlikte çok daha artacaktır. Geleneksel olarak her kış öncesi tekrarlanan, gazetelerde, televizyonlarda ve internet sitelerinde “Kış Hastalıklarından Korunma Yolları” adlı makale ve programlar yakında gün yüzüne çıkacaktır.

Diş Fırçaları Hakkında Bilinmeyen 8 Şey

Diş fırçalamanın önemini, günde en az iki kere fırçalanması gerektiğini hepimiz doktorlardan duymuşuzdur. Diş fırçalamak günlük yaşamın doğal bir parçası haline gelmiş, modern hayatın ve sağlıklı bir hayatın vazgeçilmez bir unsuru olmuştur. Lakin diş fırçaları hakkında çok fazla bilinmeyen 8 şeyi aşağıda sizler için derledik.