Akıllı Beslenme Çantası ile Daha Sağlıklı Bir Yaşam Sürdürmek Mümkün

0

Özellikle son yıllarda Avrupa ve Amerika’da yaygınlaşmaya başlayan Smart Lunch Box (Akıllı Beslenme Çantası) sağlıklı bir yaşam için, sanıyorum ki insanların yavaş yavaş geçmişe döndüğünün en önemli göstergelerinden biri.
Yaşı biraz daha ilerlemiş olanlar çok iyi bilirler ki, bağda bahçede ve hatta iş yerlerinde çalışan insanlar eskiden sefer tası adı verilen kutularda yemeklerini yanlarında götürülerdi. Gerek alım gücünün zayıf olmasından, gerekse fast-food tarzı yiyeceklerin satıldığı büfe vb. yerlerin az olmasından dolayı eskiden insanlar evlerinden götürdükleri yemekler ile çok daha sağlıklı bir biçimde besleniyorlardı. Bu aslında sağlıklı beslenmek adına bilinçli olarak kazanılmış bir alışkanlık değildi. Sadece şartların gerektirdiği bir durumdu.

Lakin günümüze gelince fast-food tarzı satış yapan yerlerin yaygınlaşması, çok daha ekonomik fakat sağlıksız beslenme alışkanlıklarının gün geçtikçe artması, iş yerlerine öğle yemeği götürmenin önünde büyük bir engel olmuştur. Tabii bugün iş yerine yemeğini yanında götürecek olan birinin, iş arkadaşları arasında utanılacak bir duruma düşeceği düşüncesine kapılması ve bunun dalga geçilmeye meydan verilecek bir davranış olduğunu düşünen insan sayısı zannediyoruz ki az değildir.

Maalesef artık, okula giden çocuklarına dahi beslenme çantası içinde evden yemek koyan ebeveynlerin her geçen gün azaldığı, o tazecik bedenlerin sağlıksız besinlerin satıldığı okul kantinlerine mecbur bırakıldığı bir toplumda yaşıyoruz.
Obezite ile mücadelede her gün yeni yöntemler geliştiren ve farklı arayışlar içinde olan batının, sefer tası benzeri bir uygulama olan, akıllı beslenme çantası yöntemi ile sağlıklı bir toplum haline gelme çabalarını elbette biz de örnek almalıyız. Aslında bizim kültürümüzde yer alan bu uygulamayı belki de Türk toplumu olarak, “El âlem ne der?”, “Arkadaşlarım dalga geçer mi?” takıntısını umursamadan hayata geçirmeliyiz. Eski sağlıklı günlerimize dönmek için, modern bir biçimde üretilmiş olan akıllı beslenme çantaları belki de son şansımızdır. Kim bilebilir ki?

Psikolojik Danışman Ercüment EŞSİZ

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın