Ana SayfaSağlıkTelevizyon İzlemenin Sağlığınıza Vereceği 6 Büyük Zarar

Televizyon İzlemenin Sağlığınıza Vereceği 6 Büyük Zarar

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Hiç farkına varmadan, televizyon başında geçirilen zaman bağımlılığa dönüşmekte. Size biraz sonra vereceğimiz bilgilerden sonra televizyon izleme saatinizi sınırlama gereksinimi duyacaksınız.
  İşte TV izlerken sağlığınızı kaybetmenize neden olacak 6 risk;

  1-) Obezite ve Diyabetik Riski
  Televizyon başında uzun süre hareketsiz geçirilen zaman ve tüketilen abur cuburlar aşırı yağlanmaya ve dolayısıyla obezite ve diyabet hastalıklarına neden olmaktadır.
  Egzersiz ve fiziksel aktiviteye zaman ayırmayıp da televizyon başında geçirilen uzun süreler sağlığımızı açık bir biçimde tehdit etmektedir.
  Pittsburgh Üniversitesi’nden Dr. Andrea Kriska’nın yaptığı araştırmaya göre televizyon başında geçirilen her 4 saat diyabetik riskini %3,4 arttırmakta.

  2-) Kalp Rahatsızlıklarından Kaynaklı Ölümlerin Artması
  Amerikan Kalp Derneği Dergisi’nde (American Heart Association Journal) yayımlanan bir araştırmaya göre, televizyon başında geçirilen uzun zaman sonucunda genç yaşta kalp rahatsızlıklarından ölümlerin arttığı ortaya çıkmıştır. Araştırma sonuçları günde 3 saatten fazla TV başında geçirenlerin, 8 sene içinde kalbe bağlı bir hastalıktan hayatını kaybetme riskinin çok fazla olduğunu söylüyor. Günde 1 saat ve daha az TV izleyenlerin ise daha uzun yaşadığı yapılan bu araştırmanın tespit ettiği bir gerçek. Daha uzun ve sağlıklı bir hayat için günde 1 saatten fazla TV izlememek gerekiyor.

  3-) Uyku Problemlerine Yol Açması
  İnsanın, sağlıklı bir hayat sürdürebilmesi açısından en büyük ve en önemli ihtiyaçlarından biri uykudur. Televizyon başında uzun zaman geçiren insanların, uyku problemleri ile karşı karşıya kaldığı herkesçe bilinen bir gerçektir. TV karşısında aşırı konsantrasyonla geçirilen zaman, dinlendirici bir uykunun önünde büyük bir engel olarak duruyor. Kaliteli ve dinlendirici bir uyku için TV başında geçirilen zamanın kısıtlanması şarttır.

  4-) Saldırgan Davranışlara Yol Açması
  Özellikle çocuklar, TV’de ve oynadıkları dijital oyunlarda gördüklerini içselleştirebiliyorlar. Türkiye’de gösterilen dizi ve filmlerde şiddet içeren unsurların yoğun bir biçimde işlenmesi uzun zamandır gündemi meşgul eden konulardan biri. Bu durum, zaman zaman haberlerde de örneğini gördüğümüz üzere, çocuklarda ve yeterli olgunluk seviyesine ulaşamamış kimselerde büyük zararlar oluşmasına neden olabiliyor. Kişilerdeki aşırı saldırgan tutumlar veya saldırganlığı normal bir davranış olarak görme eğilimi, TV’lerin toplum sağlığı açısından verdiği en büyük zararlardan biridir. Bu sebeple, TV izlerken ve çocuklarımıza TV izletirken seçici olmalı ve sınırlar koymasını bilmeliyiz.

  5-) Depresyon Riskini Arttırması
  İnsanlar TV izlerken çoğu zaman toplumdan izole olur ve yalnız kalma eğilimi içinde bulunur. TV başında uzun zaman geçirmek ruh sağlığına ciddi zararlar vermekte, insanların depresyona girme riskini arttırmaktadır. Bu sebeple, ailemize ve sevdiklerimize ayırdığımız zamanı arttırmalı, TV karşısında daha az zaman geçirmeliyiz.

  6-) Çocuk Ruh Sağlığını Tehdit Etmesi
  Pek çok ebeveyn, küçük yaştaki çocuklarını oyalamak ya da başlarından savmak için televizyonu kullanıyor. Özellikle anneler, ev işlerini daha rahat yapabilmek ve ayaklarına dolandığını düşündükleri küçük çocuklarını meşgul etmek için bütün gün televizyonu açık tutabiliyor. Televizyon, bilgisayar ve cep telefonları minik dimağlarda çok korkunç hasarlara neden olabilir. Amerikalı Doktor David L. Hill, 2 yaşından küçük çocukların ekranlar ile karşı karşıya bırakılmasının dil gelişimini olumsuz yönde etkilediğini söylüyor. Ayrıca uzun süre TV izleyen çocukların gerçeklik algısının bozulduğu da yapılan araştırmaların ortaya koyduğu neticelerden biridir.

  Daha uzun, daha sağlıklı ve mutlu bir hayat için, televizyon karşısında geçirilen zamanı kısıtlamalıyız. Kendimizi ve çocuklarımızı televizyonun neden olduğu zararlardan korumayı bilmeli ve öğrenmeliyiz.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,247TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Ziraat Hayat ve Emeklilik İş Başvuruları

  Türkiye'nin lokomotif kurumlarından olan Ziraat Grubu, emeklilik ve sigorta şirketi kariyer planlamaları iş başvuruları ve personel alımları hakkında merak ettikleriniz.

  Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

  Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

  Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

  Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...

  BDDK Onayladı: 2 Yeni Banka Kuruluyor!

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Resmî Gazete’de yeni bir ilan yayımladı. Yayımlanan bu...

  QNB Finansbank 11 Farklı İl için Banka Personel Alımı Yapıyor!

  QNB Finansbank tarafından yapılan banka iş ilanları duyurusunda 11 farklı il için banka personel...

  Banka Gişe Yetkilisi Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

  Bankalar şube ağlarını genişlettikçe personel alımlarını da artırıyorlar. Banka iş ilanları yayınlanırken denk gelmişsinizdir gişe yetkilisi alımları ilanlarına. Başvuru yapmadan önce banka gişe yetkilisi ne iş yapar, görevleri nelerdir, bankaların aradığı kriterler nelerdir? Bunları bilmeniz gerekli.