Çanakkale’den Avrupa’ya Közlenmiş Biber İhracatı

0

Çanakkale Biga’dan Avrupa ülkelerine közlenmiş biber ihracatı yapıldığı açıklandı. Közlenmiş biber ihracatının Çanakkale’nin Biga ilçesinde kurulan bir fabrikada üretimi ile yapıldığı belirtildi. Közlenmiş biber fabrikasının Biga Organize Sanayi Bölgesinde kurulu olduğu bildirildi.

Közlenmiş biber ihracatı ile ilgili açıklama yapan firmanın Genel Müdürü Erdil Çağlayan fabrikada yılda 7 bin ton biber işlendiğini dile getirdi. Fabrikanın 7 bin ton biber işleme kapasitesinde olduğunu dile getiren Çağlayan fabrikada 65 kişiye istihdam sağlandığını belirtti. Biber sezonunda ise fabrikada istihdam eden işçi sayısının 350’ye yükseldiğini dile getiren Çağlayan işçilerin bu dönemde çift vardiya olarak çalıştıklarını da sözlerine ekledi. Közlenmiş biber firmasının Genel Müdürü Erdil Çağlayan bu biberlerin işlendikten sonra Avrupa ülkelerine ihraç edildiğini ifade etti ve ürettikleri biberlerin Avrupa sofralarında olmasından dolayı mutlu olduklarını belirtti. 

2015 Yılında 5 Milyon Avro Değerinde İhracat

Çanakkale’nin Biga Organize Sanayi Bölgesinde kurulu olan fabrika ile Avrupa’ya ihraç yapıldığını belirten Çağlayan geçen yıl 5 milyon avro değerinde közlenmiş biber ihraç ettiklerini açıkladı. Çağlayan bazı zamanlarda biber bulunmasında sorunlar yaşandığını dile getirdi. Biberin ilk olarak Adana’da ortaya çıktığı, sonrasında ise Adana’dan Çanakkale’ye getirdiklerini belirten Çağlayan bu biberi işledikten sonra közlenmiş hale getirdiklerini ve kavanozlara koyarak ihraç ettiklerini açıkladı. Firmanın genel müdürü Ersin Çağlayan Adana dışında Çanakkale, Manisa ve Karacabey’den biber bulduklarını ve bu bibeleri fabrikada kullandıklarını dile getirdi.

Çağlayan  biberleri fabrikada işleyip közlenmiş hale getirdikten sonra ABD, Kanada, İngiltere, Avustralya, Hollanda, Almanya, Yeni Zelanda, İsveç, İtalya, Endonezya, Romanya ve Yunanistan’a ihraç ettiklerini açıkladı. Bu ülkelerde biberlerin beğeniyle tüketildiğini açıklayan Ersin Çağlayan bunun ülkemiz adına gurur verici bir olay olduğunu dile getirdi. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın