Ana SayfaEkonomiÜlke İçinde Sarımsak İhracatı

Ülke İçinde Sarımsak İhracatı

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Gaziantep’in Araban ilçesinde yetişen sarımsakların Taşköprüye satıldığı belirtildi. Kastamonu’da yer alan ve sarımsağın başkenti olarak anılan Taşköprüye yapılan satışların bir süredir devam ettiği bildirildi. Araban sarımsağı büyüklüğü ve tane doluluğu sebebiyle yıllardır tercih edilen bir ürün olurken satışı yapılan bölgelere son dönem içinde Taşköprü’de eklendi.

  Araban Ziraat Odası Başkanı Mehmet Doğan, Araban’da yetişen sarımsakları Türkiye’de birçok ile sattıklarını açıkladı. Araban bölgesinde satışların çoğalmasıyla birlikte sarımsak ekim alanlarının da çoğaldığı bildirildi. Geçtiğimiz yıl içinde 10 binlik bir arazide üretilen Araban sarımsağı bu yıl içinde 30 bin dönümlük bir arazide ekilmeye başladı.

  Araban’da yetişen sarımsaklarla ilgili konuşan Araban Ziraat Odası Başkanı Mehmet Doğan, 2016 yılında sarımsaktan elde ettikleri miktarın tatmin edici düzeyde olduğunu belirtti. Arabanlı çiftçilerin sarımsak üretimine çok önem verdiğini belirten Doğan ilçede üretilen sarımsakların her geçen yıl arttığını dile getirdi. Doğan Araban’da ürettikleri sarımsakları hem yakındaki ilçelere sattıklarını hem de büyük illere sattıklarını belirtti. Araban sarımsağının satıldığı iller arasında İstanbul ve Ankara gibi büyük iller yer alıyor.

  Araban Ziraat Odası Başkanı Mehmet Doğan, ülkenin birçok bölgesine sarımsak sattıklarını dile getirdi ve sattıkları bölgeler arasında Kastamonu ve Taşköprü’nün bulunduğunu belirtti. Taşköprü’nün sarımsağın başkenti olduğunu söyleyen Doğan eskiden sarımsağın Araban’da ek iş olarak yapıldığını ve satıldığını söyledi. Artık işlerin değiştiğini belirten Doğan Araban’da tarım alanında ana geçim kaynağının sarımsak üretimi olduğunu dile getirdi.

  Araban Ziraat Odası Başkanı Mehmet Doğan bu yıl ekim için 30 bin dönüm ayırdıklarını ve önümüzdeki yıl sarımsak hasatının daha fazla olacağını sözlerine ekledi. Araban’da sarımsak üretenlerden birisi olan Şıho Boztaş, Araban’da ürettikleri sarımsağın Taşköprü’de üretilen sarımsaklardan daha iyi olduğunu belirtti. Boztaş üretilen sarımsakların Araban’da paketlendikten sonra başka illere gönderildiğini dile getirdi.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,249TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Kuveyt Türk Gişe Yetkilisi Alımları Yapıyor!

  Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.

  Yurt İçi Piyasaları TCMB Faiz Kararına Odaklandı!

  Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası toplantısından sonra süregelen belirsizlikler sebebiyle negatif bir seyir izlenirken,...

  Emeklilere Müjde: En Düşük Emekli Maaşları 7.500 TL Oldu!

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam davet edildiği canlı yayın programında önemli açıklamalarda bulundu....

  Banka Mülakatında Başarılı Olmanın Sırrı Soruları Bilmekten Geçer!

  Bankaların düzenlediği sınavlar, mezun olunan bölümler gibi birçok şartı başarılı bir şekilde arkada bırakan bankacı adayları, genellikle mülakat aşamasında bir takım sorunlar yaşamaktadır. Bu yüzden banka mülakatında sorulan sorulara genel bir yaklaşım ile bilgilendirme yapmak istedik.

  Bankalar EYT’liler için Yarışıyor: EYT Destek Kredisi Hazırlandı!

  Neredeyse 2,5 milyon insanın EYT’den faydalanarak emekli olması, bankalardaki rekabet ortamını artırdı. Bir yandan...

  4 Banka Müfettiş Yardımcısı Alımı Yapıyor!

  2023 yılı güncel banka iş ilanları arasında yer alan duyurulara göre 4 banka Müfettiş...