Ülke İçinde Sarımsak İhracatı

Google Haberlere Abone Ol:

Gaziantep’in Araban ilçesinde yetişen sarımsakların Taşköprüye satıldığı belirtildi. Kastamonu’da yer alan ve sarımsağın başkenti olarak anılan Taşköprüye yapılan satışların bir süredir devam ettiği bildirildi. Araban sarımsağı büyüklüğü ve tane doluluğu sebebiyle yıllardır tercih edilen bir ürün olurken satışı yapılan bölgelere son dönem içinde Taşköprü’de eklendi.

Araban Ziraat Odası Başkanı Mehmet Doğan, Araban’da yetişen sarımsakları Türkiye’de birçok ile sattıklarını açıkladı. Araban bölgesinde satışların çoğalmasıyla birlikte sarımsak ekim alanlarının da çoğaldığı bildirildi. Geçtiğimiz yıl içinde 10 binlik bir arazide üretilen Araban sarımsağı bu yıl içinde 30 bin dönümlük bir arazide ekilmeye başladı.

Araban’da yetişen sarımsaklarla ilgili konuşan Araban Ziraat Odası Başkanı Mehmet Doğan, 2016 yılında sarımsaktan elde ettikleri miktarın tatmin edici düzeyde olduğunu belirtti. Arabanlı çiftçilerin sarımsak üretimine çok önem verdiğini belirten Doğan ilçede üretilen sarımsakların her geçen yıl arttığını dile getirdi. Doğan Araban’da ürettikleri sarımsakları hem yakındaki ilçelere sattıklarını hem de büyük illere sattıklarını belirtti. Araban sarımsağının satıldığı iller arasında İstanbul ve Ankara gibi büyük iller yer alıyor.

Araban Ziraat Odası Başkanı Mehmet Doğan, ülkenin birçok bölgesine sarımsak sattıklarını dile getirdi ve sattıkları bölgeler arasında Kastamonu ve Taşköprü’nün bulunduğunu belirtti. Taşköprü’nün sarımsağın başkenti olduğunu söyleyen Doğan eskiden sarımsağın Araban’da ek iş olarak yapıldığını ve satıldığını söyledi. Artık işlerin değiştiğini belirten Doğan Araban’da tarım alanında ana geçim kaynağının sarımsak üretimi olduğunu dile getirdi.

Araban Ziraat Odası Başkanı Mehmet Doğan bu yıl ekim için 30 bin dönüm ayırdıklarını ve önümüzdeki yıl sarımsak hasatının daha fazla olacağını sözlerine ekledi. Araban’da sarımsak üretenlerden birisi olan Şıho Boztaş, Araban’da ürettikleri sarımsağın Taşköprü’de üretilen sarımsaklardan daha iyi olduğunu belirtti. Boztaş üretilen sarımsakların Araban’da paketlendikten sonra başka illere gönderildiğini dile getirdi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...