Tataristan’da Şişecam Üretim Tesisi Açıldı

0

Şişecam markası Tataristan’da iki tane üretim tesisi kurduğunu açıkladı. Yetkililerden alınan bilgilere göre Tataristan’da kurulan iki üretim tesisinin maliyeti 310 milyon dolar değerinde. 

Şişecam markası yurtdışındaki yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. Son olarak Rusya’ya bağlı olan Tataristan Cumhuriyeti’nde yatırım yapan Şişecam burada iki adet üretim tesisi kurdu. Dünyanın sayılı cam fabrikalarından biri olan Şişecam Türkiye’nin ise en büyük cam üreticisi konumunda. Rusya Federasyonuna bağlı olarak yönetilen Tataristan Cumhuriyet’inde kurulan tesislerde düz cam ve otomotiv camları üretilecek. 

Şişecam Topluluğu Düzcam Grup Başkanı Dr. Reha Akçakaya tarafından resmi bir törenle açılan tesisler üretime başladı. Açılış törenine Şişecam Topluluğu Düzcam Grup Başkanı Dr. Reha Akçakaya dışında Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov da katıldı. 

Şişecam üretim tesisleri Tataristan’ın Alabuga Özel Ekonomi Bölgesi’nde (SEZ)  kuruldu. Düz cam ve otomotiv camı üretilecek olan üretim tesislerinde yıllık 230.000 ton üretim yapılacak. 310 milyon dolar harcanan üretim tesislerinin yüzde 70’lik payı Şişecam topluluğuna aitken yüzde 30’luk kısmı ise Fransız Saint-Gobain şirketine ait. Üretim tesisi içinde yer alan otomotiv cam üretim tesisinin 800.000 araç-set/yıl üretim kapasiteli olduğu ve 100 milyon dolara mal olduğu belirtildi. 

Tataristan’ın Alabuga Özel Ekonomi Bölgesi’nde (SEZ) kurulan düz cam ve otomotiv camı üretim tesislerinde toplam 653 kişinin çalışacağı ifade edildi. 

Şişecam Topluluğu’nun Rusya’da yer alan üretim tesislerinde cam dışında cam ambalaj ve cam ev eşyaları da üretiliyor. Bu tesislerin üretim kapasitesi 1,5 milyon ton büyüklüğünde ve Şişecam’ın bu tesislere yatırımının 1,1 milyar doların üstünde olduğu belirtiliyor. 

Şişecam Topluluğu’nun Rusya’da bulunan üretim tesislerinde çalışan sayısının ise 3 bin 400 kişi olduğu açıklandı.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın