Ana SayfaSigortaGSS Prim Sorgulama!

GSS Prim Sorgulama!
G

-

GSS Prim sorgulama 2 farklı yöntemle yapılır. Bunlar SGK’nın online tahsilat sitesi ile e-devlet sistemidir.

Çoğumuz sağlık hizmetlerinden sonuna kadar yararlanabilmek için genel sağlık sigortası kapsamına alınmışızdır. Bu sigorta kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için ise prim ödememiz gerekir. Sağlık hizmetlerini tam anlamıyla alabilmek için bu primleri tam ve zamanında ödememiz gerekir. Sadece maaşları asgari ücretin 3’te 1’i olan bireylerin primleri devlet tarafından ödenir. Ödediğimiz primleri görmek için ya da ödeyeceğimiz prim miktarını görüntülemek için E-Devlet üzerinde GSS sistemini kullanabiliriz.

Maaşa Göre Sigorta – GSS Prim Sorgulama

GSS (Genel Sağlık Sigortası) bireylerin kendi istekleri üzerine yapılır ve gelir testi ile derecesi belirlenir. Bu testi yaptırdığınız andan itibaren artık sağlık hizmeti alabilmek için ne kadar ücret ödemeniz gerektiği ortaya çıkacaktır. Peki, ama ne kadar borcumuz kaldığını ve ne kadar daha ödememiz gerektiğini nasıl anlayacağız? Burada E-Devlet devreye giriyor.

E-Devlet İle Prim Sorgulayın

  • Öncelikle yapmamız gereken şey e devlet adresinden siteye giriş sağlamak ve sitenin üst kısmında bulunan başlıklardan E-Hizmeti seçmek.
  • Buraya tıkladığınızda bir sayfaya yönlendirileceksiniz ve bu sayfada Sosyal Güvenlik Kurumu sekmesini bulup tıklayın.
  • Karşınıza bazı kategoriler çıkacak; burada yapmanız gereken ‘’Diğer Hizmetler’’ sekmesine giriş yapmak ve ‘’ GSS Tescil ve Prim Borcu Sorgulama’’ butonunu seçmek.

Bu butondan sonra yapılması gerekenler tamamen kişisel bilgileriniz ile alakalı. TC kimlik numaranız ve ekranda beliren güvenlik kodunu girerek prim borcunuzu sorgulayabilirsiniz.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol