Ana SayfaEkonomiKayın Mantarı Üretimi 50 Bin TL Kazandırıyor

Kayın Mantarı Üretimi 50 Bin TL Kazandırıyor

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Kayın mantarı üretimi yaparak yılda tam 50 Bin TL miktarında kazanç sağlayan Mersinli Durmuş Ali Saydam, Türkiye’nin ekonomi gündemine oturmayı başardı. Mantar kütüklerini  kullanarak kayın mantarı üretimi yapan başarılı girişimci 3 yıl sonunda yaptığı üretimi 10 katına çıkararak kazancını da arttırmayı başardı.

   

  3 SENEDE 10 KAT ÜRETİM ARTTIRDI

  3 sene önce   Mersin Orman Bölge Müdürlüğü bir proje başlattı. Projenin amacı köyde bulunan çiftçilerin sosyal ormancılık alanındaki etkinliklerini arttırarak daha yüksek oranda gelirler elde etmesini sağlamaktı. Projeye katılan isimler arasında Mersin’in Erdemli ilçesinde yaşayan Durmuş Ali Saydam da bulunuyordu. Saydam kültür mantarı yetiştiriciliği projesi kapsamında 60 tane kütükle bu işe girişti. Bu işi en iyi yapanlardan biri olan Saydam 600 kütükle yoluna devam ederek yıllık bazda 4 Ton kayın mantarı üretimi gerçekleştirdi.  Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Durmuş Ali Saydam, “Çiftçilik yaparak yılda sadece 5 Bin TL kazanabilecektim. Ancak kayın mantarı yetiştirmeye gönül vererek şu anda yılda 50 Bin TL kazanıyorum. Kayın mantarı üretiminde elde ettiğim karı gören birçok köylümüzde bana katılarak kayın mantarı üretmeye başladı. Onlara da elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyorum. Köyümüzdeki hayvan ahırları artık yerini kayın mantarlarına bıraktı.” dedi.

  KAYIN MANTARININ KİLOSU 15 TL

  Durmuş Ali Saydam kayın mantarı satış fiyatları hakkında da bilgi vererek kayın mantarının kilosunun 15 TL olduğunu söyleyerek sözlerine şu şekilde devam etti:

  “Kendimi kayın mantarı üretimi konusunda geliştirmeyi başardım ve artık ve artık ülkemizde 8 farklı ile satış gerçekleştiriyorum. Ayrıca yıl boyunca kazandığım para sayesinde mahalleye bir de market açtım. Mersin kapsamında en fazla kayın mantarı üreten kişiyim. Asıl amacım 600 kütüğümü 1000’e kadar yükseltmek. Yetkililerimizden ise; kayın mantarını yurt dışına ihraç etmek için destek bekliyorum.” diyerek konuşmalarına son verdi.

   

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,249TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Kuveyt Türk Gişe Yetkilisi Alımları Yapıyor!

  Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.

  Yurt İçi Piyasaları TCMB Faiz Kararına Odaklandı!

  Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası toplantısından sonra süregelen belirsizlikler sebebiyle negatif bir seyir izlenirken,...

  Emeklilere Müjde: En Düşük Emekli Maaşları 7.500 TL Oldu!

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam davet edildiği canlı yayın programında önemli açıklamalarda bulundu....

  Banka Mülakatında Başarılı Olmanın Sırrı Soruları Bilmekten Geçer!

  Bankaların düzenlediği sınavlar, mezun olunan bölümler gibi birçok şartı başarılı bir şekilde arkada bırakan bankacı adayları, genellikle mülakat aşamasında bir takım sorunlar yaşamaktadır. Bu yüzden banka mülakatında sorulan sorulara genel bir yaklaşım ile bilgilendirme yapmak istedik.

  Bankalar EYT’liler için Yarışıyor: EYT Destek Kredisi Hazırlandı!

  Neredeyse 2,5 milyon insanın EYT’den faydalanarak emekli olması, bankalardaki rekabet ortamını artırdı. Bir yandan...

  4 Banka Müfettiş Yardımcısı Alımı Yapıyor!

  2023 yılı güncel banka iş ilanları arasında yer alan duyurulara göre 4 banka Müfettiş...