Ana Sayfa Ekonomi Kayın Mantarı Üretimi 50 Bin TL Kazandırıyor

Kayın Mantarı Üretimi 50 Bin TL Kazandırıyor

-

Kayın mantarı üretimi yaparak yılda tam 50 Bin TL miktarında kazanç sağlayan Mersinli Durmuş Ali Saydam, Türkiye’nin ekonomi gündemine oturmayı başardı. Mantar kütüklerini  kullanarak kayın mantarı üretimi yapan başarılı girişimci 3 yıl sonunda yaptığı üretimi 10 katına çıkararak kazancını da arttırmayı başardı.

 

3 SENEDE 10 KAT ÜRETİM ARTTIRDI

3 sene önce   Mersin Orman Bölge Müdürlüğü bir proje başlattı. Projenin amacı köyde bulunan çiftçilerin sosyal ormancılık alanındaki etkinliklerini arttırarak daha yüksek oranda gelirler elde etmesini sağlamaktı. Projeye katılan isimler arasında Mersin’in Erdemli ilçesinde yaşayan Durmuş Ali Saydam da bulunuyordu. Saydam kültür mantarı yetiştiriciliği projesi kapsamında 60 tane kütükle bu işe girişti. Bu işi en iyi yapanlardan biri olan Saydam 600 kütükle yoluna devam ederek yıllık bazda 4 Ton kayın mantarı üretimi gerçekleştirdi.  Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Durmuş Ali Saydam, “Çiftçilik yaparak yılda sadece 5 Bin TL kazanabilecektim. Ancak kayın mantarı yetiştirmeye gönül vererek şu anda yılda 50 Bin TL kazanıyorum. Kayın mantarı üretiminde elde ettiğim karı gören birçok köylümüzde bana katılarak kayın mantarı üretmeye başladı. Onlara da elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyorum. Köyümüzdeki hayvan ahırları artık yerini kayın mantarlarına bıraktı.” dedi.

KAYIN MANTARININ KİLOSU 15 TL

Durmuş Ali Saydam kayın mantarı satış fiyatları hakkında da bilgi vererek kayın mantarının kilosunun 15 TL olduğunu söyleyerek sözlerine şu şekilde devam etti:

“Kendimi kayın mantarı üretimi konusunda geliştirmeyi başardım ve artık ve artık ülkemizde 8 farklı ile satış gerçekleştiriyorum. Ayrıca yıl boyunca kazandığım para sayesinde mahalleye bir de market açtım. Mersin kapsamında en fazla kayın mantarı üreten kişiyim. Asıl amacım 600 kütüğümü 1000’e kadar yükseltmek. Yetkililerimizden ise; kayın mantarını yurt dışına ihraç etmek için destek bekliyorum.” diyerek konuşmalarına son verdi.

 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,423BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
25TakipçilerTakip Et
2,418TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler