Bir zamanların en çok kullanılan ve evlerin vazgeçilmezi konumunda olan ev süpürgeleri eski değerini yitirse de Bartın’da hala direnmeye devam ediyor. 50 yılı aşkın süreden beri el süpürgesi yapıp aynı zamanda da satan usta, çıkan teknolojiye rağmen el süpürgesi satışından vazgeçmiyor.

EL SÜPÜRGELERİ 3 TL’DEN SATILIYOR

 

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık el emeği ile yapılan ve satılan birçok eşya da yok olmaya başladı. Bu eşyalar arasında el süpürgesi de yer alıyor. Eşyalar yok olunca meslekler de eriyip gidiyor ancak; Bartın’da yaşayan 50 yıllık el süpürgesi ustası yılmamaya devam ediyor. Bartın’da yaşayan el süpürgesi ustalarından olan Muammer Aydın babadan gelen mesleği icra etmek için elinden geleni yapıyor ve zorlu hayat koşullarına da yılmamaya devam ediyor. Muammer Aydın yaptığı el süpürgelerini uzunluklarına göre 3 TL’den başlayıp 8 TL’ye kadar satabiliyor. Muammer Aydın konu ile ilgili açıklamalarda bulunarak şu sözleri söyledi: “50 yıldan beri el süpürgesi yapıyorum ve satıyorum. Bu benim baba mesleğim. Teknoloji gelişmeye başlayınca ne yazık ki satışlarımız durma noktasına geldi. Yine de ek gelir sağlamak amacı ile Türk kültüründe yer alan el süpürgelerini satmaya devam ediyorum.” dedi.

BABA MESLEĞİMİ SEVEREK YAPIYORUM

Muammer Aydın el süpürgesinin yapımı ile ilgili detaylara da değinmeyi ihmal etmedi. Süpürge otundan yaptıklarını ve sırayla işlemlerden geçtiğini ve en son da bağladıklarını söyledi. Elektrik süpürgesi çıkana kadar ev temizlemede kullanıldığını söyleyen satıcı Muammer Aydın, artık el süpürgelerinin balkon ya da bahçe temizlemek için kullanıldığını ve kültürümüzde yer alan el süpürgelere olan ilginin azalarak da olsa devam ettiğini söyledi. Bu nedenle de kendisinin babasından aldığı mesleği severek icra ettiğinin altını çizerek konuşmasını tamamladı.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın