D Vitamini Takviyesi ile Kış Hastalıklarından Korunmak Mümkün

Google Haberlere Abone Ol:

Sonbahar mevsiminin gelişi ile birlikte havalar serinlemeye başladı. Kışın habercisi sonbaharda yavaş yavaş kendini hissettiren sağlık problemleri ve hastalıklar, kış mevsimi ile birlikte çok daha artacaktır. Geleneksel olarak her kış öncesi tekrarlanan, gazetelerde, televizyonlarda ve internet sitelerinde “Kış Hastalıklarından Korunma Yolları” adlı makale ve programlar yakında gün yüzüne çıkacaktır.

Soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi çabuk yayılan hastalıklarla mücadele etmek ve bu hastalıklardan korunmak için peki biz ne kadar hazırız? Kış hastalıklarının en büyük sebebi, ilkbahar ve yaz aylarında güneşten aldığımız D vitamininin eksikliğidir. Bilim adamlarına göre, D vitaminini, yaz boyunca depolayabilmek mümkün olsa da, kış boyunca bu vitaminin eksikliğini hisseder ve hastalıklarla boğuşmak zorunda kalırız. Güneş ışığından yıl boyunca faydalanabilen ülkelerde yaşayan insanlarda nezle, grip ve soğuk algınlığı türündeki hastalıklar çok daha az görülmektedir. Bu da demek oluyor ki, kış aylarında ihtiyaç duyduğumuz D vitamini takviyesi ile kış hastalıklarından korunmak ve bu hastalıklara yakalanma riskini en aza indirmek mümkün.

D Vitamini İçeren Gıdalar Nelerdir?
D Vitamini içeren bazı gıdalar;
* Yumurta
* Bol Yağlı Balıklar
* Mantar
* Peynir
* Soya Peyniri
* Portakal
* Marina Balığı Karaciğer Yağı

Yumurta (alerjisi olanlar) istisna tutulması kaidesi ile bu besinlerin kış aylarında günlük olarak tüketilmesi gerekmektedir. Güneşi nadir olarak görebildiğimiz kış mevsimi boyunca bu besinleri tüketmek, kış hastalıklarından korunmak adına büyük önem taşımaktadır.

D Vitamininin Yararları;
* Daha hızlı yağ kaybına yardımcı olur
* Testosteron seviyesini arttırır
* Kemik gelişimine yardımcı olur
* Kanser riskini azaltır
* Kalp sağlığını korur
* Bağışıklık sisteminin gelişmesine yardımcı olur ve hastalıkları engeller.

D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri;
D vitamini eksikliği aslında açıkça gözlemlenebilir. Fakat çoğu zaman bu eksiklik başka hastalıkların belirtisi zannedilir. Aşağıdaki durumlarla karşılaştığınız takdirde D vitamini takviyesi yapmanız gerekiyor olabilir. Elbette yine de bir doktora başvurmak kesinlikle önemlidir.
* Depresyon
* Şişmanlık
* Baş bölgesinde yoğun terleme
* Yorgunluk ve halsizlik
* Kas zayıflığı
* Soluk cilt
* Kronikleşen nezle, grip ve soğuk algınlığı
* Kemiklerde ağrı
* Gut hastalığı

Neler yapmalıyız?
Öncelikle sıcak bir bölgede yaşıyor ve yaz ortasında bile bu sorunlarla karşılaşıyorsanız daha çok dışarıda vakit geçirmelisiniz demektir. Kış aylarında güneşi gördüğünüz her saat dilimini en iyi değerlendirmeli ve güneş ışıklarından daha çok yararlanmalısınız. Yukarıda saydığımız D vitamini içeren besinleri ise kış mevsiminde daha fazla tüketmelisiniz.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
48TakipçilerTakip Et
2,312TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Şekerbank İş İlanları: 2022 Mayıs (Deneyimli-Deneyimsiz)

Şekerbank iş ilanları için aranan kriterler birbirinden farklıdır. Bazı banka personel alımları için...

Türkiye Finans İş İlanları: 2022 Mayıs (Güncel)

T.Finans Katılım Bankası 2016 yılı içerisinde personel alımlarına devam ediyor. Banka’nın açık pozisyonları için yayınladığı banka iş ilanları, Türkiye Finans Katılım düzenleyeceği banka sınavları, Türkiye Finans Katılım iş başvuruları

Akbank İş İlanları: 2022 Mayıs (Lise ve Üniversite)

Akbank İş İlanları… Ramazan boyunca Akbank banka personel alımları için devam ediyor. Şube ağlarını sürekli genişleten bankanın adaylarda aradığı kriterler ise pozisyonlara göre farklılık gösteriyor

Kuveyt Türk İş İlanları: 2022 Mayıs

Çok sayıda finansal ürün ve hizmeti etkin bir biçimde müşterileriyle buluşturan Kuveyt Türk...