Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed Başkanı Janet Yellen, ekonomik anlamda büyüme yolunda sıkı istihdam politikalarının uygulanması gerektiğini söyledi. Yellen, güçlü orandaki taleplerin olduğu bir ortamla sıkı derecede iş gücü ile birlikte hareket edildiği vakit ekonominin çok daha ileriye gideceğini belirtti.  

Yellen: ” Şu andaki toplam taleplerde yaşanan değişimler, toplam arz üzerinde önemli ve kalıcı etkilere neden olabilir mi? Günümüz ekonomistlerinin bir çoğu sorduğum soruya ‘hayır’ cevabını verir. Fakat bu sorunun doğru cevabı evet olacaktır. Çünkü 2007 ile 2009 yıllarında yaşanan küresel bazlı finansal krizlerde toplam talepler toplar arzlara kalıcı etkide bulunmuştu. Kriz döneminde edinilen bilgiler ve tecrübelere göre bu sorunun doğru cevabının evet olduğu çok açıkça görülüyor. ” dedi. 

Sıkı iş gücü piyasası ile ekonomi güçlenecektir 

Yellen açıklamasında Amerika Birleşik Devletleri’nde ekonomi sektörü üzerine yapılan araştırmaların, şu anki potansiyel üretim oranının kriz öncesi beklentilere nazaran yüzde 7 oranında daha düşük seviyede yer aldığını vurguladı. Bu durumun oluşmasında derin resesyon ilişkin gelişmelerin çok büyük oranda etkin olduğunu da belirtti.  

Yellen: ” Son yıllardaki göç oranlarında azalış ve iş gücüne katılım oranının da düşük olmasının başta yatırımların, sermaye birikimlerinin azalmasında ve yeni istihdam alanlarının açılamaması gibi birçok soruna neden oluyor. Eğer ki bu sorunların devamı söz konusu olursa derin resesyonların yanı sıra ekonomi deki ciddi olumsuzluklar da göze çarpmaya başlayacaktır. Şirketlerimiz satışlarını artırmak için yeni planlar ve uygulamalar geliştirmeli. Geleceğe yönelik endişelerin ortadan kalktığı bir ortam yaratmaya çalışmalı. Sermaye harcamalarında ciddi artışlar yaparak üretimleri hızlandırıp maksimum verime ulaşmaya çalışmalılar. En önemlisi de sıkı orana sahip bir iş gücü piyasası ortamı yaratılmalı. Böylelikle istihdamda bulunmak isteyen kişi sayısında artış görülecektir. Ekonomide beklentilerin çok daha üstüne çıkış yapacaktır. ” diyerek ekonomik anlamda büyümenin ipuçlarını verdi. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın