Ana SayfaEkonomiSon Üç Yılda Kadın Esnaf Sayısında Artış Görüldü

Son Üç Yılda Kadın Esnaf Sayısında Artış Görüldü

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yapmış olduğu açıklamalarda kadın esnaf sayısı hakkında bilgiler verdi. Geçtiğimiz son üç yıl içinde esnaf kadın sayısında yüzde 30 oranında artış gözlemlendi. Toplamda 189 bin 337 olan kadın esnaf sayısı 248 bin 331 kişiye kadar ulaştı. Başkan Palandöken bu artışın yeterli bir oran olmadığını belirterek daha fazla artış için çalışmaların yapılması ve bu yolda teşviklerin artırılması gerektiğini dile getirdi. 

  Palandöken: ” 2013 yılında resmi olarak kayıtlı 189 bin 337 adet kadın esnaf ve sanatkar vardı. Şimdi ise üç yıl içerisinde yüzde 30,7 oranında artış ile 248 bin 331 adet kadın esnaf ve sanatkarımız var. Toplam kadın erkek esnaf sayımız ise 1 bin 663 bin 894 olarak resmi kayıtlarda yer alıyor. Üç yıl içerisinde her ne kadar yüzde 30 oranında kadın esnaflarımızın sayısında artış görülse de, toplam esnaflar içindeki payları yüzde 14,9 oranında. Bu oranı biz düşük olarak görüyoruz. Kadın esnaf sayısının çok daha büyük sayılara ulaşması gerekiyor. Bunun içinde başta devletimiz olmak üzere teşvik ve desteklerini artırmalıdır. ” dedi. 

  Kadın esnaflar en çok bakkallık, bayilik ve büfecilik sektörünü tercih ediyor 

  Kadın esnaf ve sanatkarların sektörler arasında en fazla bakkallık, bayilik ve büfecilik mesleklerini tercih ettikleri ortaya çıktı. Bu sektörlerde 33 bin 177 adet kadın esnaf çalışıyor. Bu sektörlerin ardından en fazla tercih edilen ikinci sektör ise kuaförlük oldu. Toplamda 22 bin 385 kadın esnaf bu sektörde çalışma yapıyor.  

  Kadın girişimcilere sıfır faizli kredi verilmeli

  Bendevi Palandöken: ” Biz geçmişte de günümüzde de her zaman ülke içerisinde hangi sektör olursa olsun bu yolda çalışmalar yapan bütün kadınların destekledik. Bundan sonrada hız kesmeden devam edeceğiz. 

   Kadın esnaflarımızın sayısında son yıllarda sürekli artış göstermesi bizi oldukça memnun ediyor. TESK olarak bizler bir çok uygulama ile kadın girişimcilere destek veriyoruz. Özellikle KOSGEB’in Girişimcilik Sertifikasının verildiği eğitimlere yüzde 55 oranında kadın girişimciler için katkı desteği yaptık. Sürekli olarak başta bankalar olmak üzere bir çok kurum ve kuruluşla görüşmeler yapıyoruz. Kadın girişimcilerin daha fazla desteklenmesi için her türlü adımı atmaya çalışıyoruz. Fakat bizim yapmış olduğumuz bu çalışmalar yeterli değil. Devletimiz de destek ve teşvik çalışmalarını artırarak kadın esnaf ve sanatkar sayısının daha büyük oranlarda artışında etkili olmalıdır. Kadın girişimcilere hibe desteklerinin yanı sıra sıfır faizli kredi imkanları da sunulmalı.  ” dedi.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,246TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Denizbank Staj Başvuruları Başladı

  Denizbank staj başvuruları başladı. Denizbank'ın öğrenciler için düzenlediği ve banka iş ilanları kapsamında yayımladığı...

  Albaraka Türk, ATM Ağını Genişletiyor!

  Albaraka Türk, Yapı Kredi Bankası ile beraber yürüttüğü çalışmalar kapsamında ATM ağını genişletmeye devam...

  Q Yatırım Bankası ve Fimple Arasında Yeni Ortaklık!

  Q Yatırım Bankası, bankacılık altyapısı açısından tümü API’den meydana gelen bulut tabanlı özel bir...

  Seçim Belirsizliği Kredi Faizlerini Vurdu!

  Merkez bankası tarafından uygulanan önlemlere ve eleştiri konusu olan düşük faiz politikasına karşın bankaların...

  Zamlı Emekli Maaşı Ne Zaman Yatacak?

  Türkiye’deki milyonlarca emekli için zamlı emekli maaşının ne zaman yatacağı önemli bir soru işareti...

  Odeabank 11 Şehir için Genç Yetenekler Arıyor!

  Türk bankacılık sektöründe büyümek ve tüm bankacılık hizmetlerinde ilk akla gelen banka olmak için sürekli çalışmalarda bulunan Odeabank, kadrosunu da gün geçtikçe büyütüyor. Odeabank, Gişe Yetkilisi alımları yapacak.