Türkiye’de yer alan bankaların uygulamalarından biri olan kiralık kasalarda unutulan yüksek değerlere sahip mücevherlerden altına kadar bir çok değerli menkul fona devredildi.  

Sayıştay Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun hazırlamış olduğu 2015 yılı için denetim raporunda bankalardaki kiralık kasalarda unutularak sahipsiz kalan değerli menkullerin fona aktarıldığı yazdı. Toplam devredilen menkul sayısı 174 bin olarak açıklandı. 

TMSF tarafından yapılan açıklamalarda unutulan bu menkul kıymetlerinin değerlerinin hesaplanabilmesi için uzman kişilerin detaylı araştırmalar yapıldığı söylendi. Geçen seneden beri süren çalışmaların o yılki takvimi aşarak bu yıla uzadığı belirtildi. Açıklamada 10 yıl boyunca dokunulmayan bu kıymetlerin yapılan bildirilere rağmen hala geri çekilmediği takdirde TMSF tarafından el konulduğu söylendi. 

TMSF tarafından el koyulan kıymet sayısı 174 bin 71 adet olduğu belirtildi.

Denetim raporunda bankaların kiralık kasalarında unutulan kıymetlerin neler olduğu da yazdı. Unutulan kıymetler arasında altın, mücevher, senet, tahvil, kalem, para, çakmak, gümüş, pul ve hatıra paralar gibi bir çok farklı menkul kıymet yer alıyor. 2015 yılı sonu itibari ile toplamda 174 bin 71 adet menkul uyarılara rağmen geri çekilmedi ve TMSF tarafından el konulabilir hala geldi. Toplam 174 bin 71 adet menkulün içinde bin 745 adet altın, 5 bin 15 adet mücevherat, bin 73 adet tasarruf bonosu, 507 adet gümüş, 39 adet pul, 327 adet saat, 39 çakmak, 44 kalem ve 532 adet hatıra para yer aldığı Sayıştay Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun hazırlamış olduğu raporda belirtildi.  

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın