Ana SayfaGündemBankalar Emeklilerden Nasıl Para Kazanıyor?

Bankalar Emeklilerden Nasıl Para Kazanıyor?

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Hükümet yetkililer ile bankalar arasında süren emekli vatandaşlara verilecek olan promosyon ücretleri hakkındaki görüşmeler hala netlik kazanmadı. Geçtiğimiz günde yapılan açıklamalarda yıllık 20 ile 30 lira arasındaki komik bir rakamın ortaya çıkması emekli vatandaşları hiç memnun etmemişti. Görüşmelerin tekrar yapılması durumu gündeme gelmişti.  

Bankalar emeklilere verilecek olan promosyon ücretlerinde katı davranıyor. Sebep olarak da, emekli vatandaşların maaşlarını çok kısa sürede bankalardan çektiklerini belirtiyorlar. Bankalara göre emeklilerin maaşları yılda 24 gün bankada kalıyor. Buna göre de 20 ile 30 lira arasında promosyon verebileceklerini söylüyorlar.  

Fakat bankaların bu sözleri kendileri ile aşırı derece çelişiyor. Emekli vatandaşların maaşlarını kendi bankalarına taşımaları için bütün bankalar sürekli olarak yeni kampanya ortaya çıkarıyor. Maaşlar üzerinden kazandıkları primleri artırmayı planlıyorlar fakat promosyon konusunda hükümete yardımcı olmuyorlar.  

Emekli maaşlarını kendi bankalarına taşıyan müşterilere altın, hediye puan, nakit para, bir çok ücretsiz işlem gibi vaatlerde bulunarak kampanyalar üretiyorlar. Bu kampanyalarla birlikte 300 liraya yakın kampanya değerleri mevcut. Fakat promosyon konusunda tekliflerin neden 20 ile 30 lira arasında yer aldığı herkes tarafından merak edilir oldu.  

Peki bankalar emekli vatandaşlardan ne gibi gelirleri oluyor da 300 liralık kampanya yapabiliyorlar? 

– Öncelikle emekli maaşları vatandaşların hesabına yatmadan önce en az 1-3 gün arası bankalarda bekletiliyor. Banka bu parayı kullanarak işlemlerini gerçekleştiriyor. 

– Emekli müşterilere kredili mevduat hesapları açtırarak buradan gelen faizler ile gelirlerini artırıyorlar. 

– Emekli müşterilere kredi kartı vererek faiz ve komisyon ücretleri ile aylık ve yıllık gelir elde ediyorlar. 

Otomatik olarak ödeme talimatı verilen faturalar üzerinde pay alıyorlar. 

– Emeklilere risksiz kredi verip buradan gelen faizleri alıyorlar. 

– Emekli müşterilerin yanı sıra yakın akraba ve arkadaşları da potansiyel müşteri konumunda bulunuyor. Bu kişileri de bankaya çekebiliyorlar. 

– Yıllık olarak kartlarda aidat ücreti alabiliyorlar. 

– BES müşterisi yaparak buradan da gelir elde edebiliyorlar. 

– ATM’lerde çekilen paralardan ücret kesintisi yaparak alım yapıyorlar. 

– Havale, EFT gibi para transferlerinde ücret alıyorlar.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
67TakipçilerTakip Et
2,217TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...

Kuveyt Türk 3 Farklı İlde Gişe Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.