Ana SayfaGündemSeçim Belirsizliği Kredi Faizlerini Vurdu!

Seçim Belirsizliği Kredi Faizlerini Vurdu!

Seçim döneminde oluşan belirsizlikten dolayı risk almak istemeyen bankalarda kredi faiz oranları büyük ölçüde yükseliş gösterdi. İhtiyaç kredisi faiz oranları %30,35 ile zirvesini yeniledi.

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Merkez bankası tarafından uygulanan önlemlere ve eleştiri konusu olan düşük faiz politikasına karşın bankaların faiz oranları yükselmeye devam ediyor. Seçimlerle alakalı olarak belirsizliklerin var oluşu, bankaların uyguladığı gerek ticari gerekse ihtiyaç kredisi faiz oranlarını 2023 yılının zirvesine taşımış durumda. Merkez Bankası’nın ticari ve bireysel kredi faizlerini belirlenen oranların üzerine çıkaran bankalar için ek menkul kıymet tutma zorunluğu getirmesi, kredi kullandırma oranlarını ise %0,26 oranında düşürdü.

Kredi Faizleri %30,35’e Yükseldi!

Kredi Faizleri %30,35’e Yükseldi!
Kredi Faizleri %30,35’e Yükseldi!

Konuyla alakalı olarak basında yer alan haberlere göre bankacılık sektörünün odak noktası yaklaşan seçimler oldu. Kredi faizleri özellikle son düzenlemenin gerçekleştirilmesinden sonra, ihtiyaç kredisi bazında ikinci defa yılın en yüksek seviyesine ulaşırken, ticari kredi faizleri son bir hafta içerisinde düşüş gösterdi. Buna karşın büyüme ivmesini kaybetmedi. Merkez Bankası tarafından elde edilen verilere göre 17 Mart haftasında ihtiyaç kredisi faiz oranı, bir önceki haftaya kıyasla 3.87 puan artış göstererek %26,48 iken %30,35’e yükseldi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) elde edilen verilere göreyse ihtiyaç kredisinde Merkez Bankası düzenlemeleri öncesinde %5’ten fazla haftalık büyümenin %0,26’ya kadar gerilediği ortaya çıktı. BDDK konuya ilişkin açıklamalarında, bankacılık sektörü kaynakları kredi faizlerinde yaşanan bu yükselişten ziyade kredi kullandırma rakamlarının büyük ölçüde düşüş yaşadığını belirtti. Ayrıca bankaların yüksek oranlı kredi vermekten kaçındığını ve bankaların seçime kadar risk almamaya çalıştığını da açıklamalarına ekledi.

Kredi Faiz Oranları İkinci Kez Zirveyi Gördü

Merkez Bankası’nın haftalık verileri, 17 Mart haftasında ihtiyaç kredilerinin sert bir yükseliş gösterdiğini gözler önüne seriyor. Bazı bankalarda aylık kredi faiz oranları %3,65’e çıkarken, TCMB’nin ortalamasına göre söz konusu haftada yıllık faiz oranları %30,35’e ulaştı. Böylelikle kredi faiz oranları 2023 yılında ikinci kez en yüksek seviyesine ulaştı.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
64TakipçilerTakip Et
2,239TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Türkiye İş Bankası Kurumsal Müşteri İlişkileri Yöneticisi Alacak!

Türkiye İş Bankası, banka iş ilanları kapsamında yayımladığı yeni bir ilanla personel alımı yapacağını...

Fibabanka, Müşteri Hizmetleri Uzmanı Alımı Yapacak!

Fibabanka, Çağrı Merkezi ve Müşteri Hizmetleri departmanlarında sürekli ve tam zamanlı istihdam etmek üzere banka personel alımı yapacak.

Akbank, Müşteri İletişim Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türk bankacılık sektöründe akla gelen ilk isimlerden biri olan Akbank, yayınlamış olduğu bir ilan...

Bankaların Çağrı Merkezi Bölümleri

Bankaların çağrı merkezi bölümleri, kendi içinde de Çağrı merkezi teknik destek olan internet bankacılığı...

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapabilirim?

Kredi Borcunda Yasal Süreç, Kredi Borcunu Ödeyemeyenlerin İzleyeceği Yollar, Kredi Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur?, Kredi borcu

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı: Politika Faizi Sabit Kaldı!

Piyasalarda merakla beklenen Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Yapılan açıklamaya göre politika faizinde değişiklik yapılmadı.