Kredi Yapılandıracaklara Uyarılar

0

15 Temmuz kanlı darbe girişiminin ardından Başbakan Binali Yıldırım tarafından vatandaşlara verilen müjde de kredi ve kredi kartı borçlarının 72 ay vadeye kadar yapılandırılabileceği bildirildi. Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamasının ardından kredi işlemleri ve kredi kartları hakkında değişiklik içeren yönetmelik 27 Eylül’de Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte borçlarını yapılandırmak adına bankalara akın eden vatandaşlar umduklarını bulamadılar. Tüketici kredisi ve kredi kartı borçlarının 72 aya kadar vadeyle yapılandırılmasına yönelik proje bankalar tarafından tam manasıyla uygulanmadı. Bu durum Tüketici Başvuru Merkezi’ne gelen şikayetler ile ayyuka çıktı.

Binlerce Şikayet Geldi

Borç yapılandırması için bankanın yolunu tutan vatandaşlara ya negatif cevap verildiği yahut yapılandırma sırasında öngörülen faizin eski faizden bile daha yüksek oranda olduğu bildirildi. Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu bu duruma dikkat çekerek; son bir buçuk aylık zaman diliminde kendilerine bu durumla ilgili binlerce şikayet geldiğine vurgu yaptı.

11 milyon vatandaşın, 260 milyar Türk Lirası tutarındaki borcunu yapılandırma olanağı yakaladığını belirten Aydın Ağaoğlu ;” Vatandaşlar doğal olarak bu fırsatı kaçırmak istemiyorlar ancak; yönetmelikte hangi tür kredi kartı ve tüketici kredisi borçlarının yapılandırılacağı, faiz oranının kaç olabileceği belirtilmediği gibi borçların yapılandırılması için emredici hüküm de bulunmuyor.

Böylelikle yönetmelik bu projede bankalara geniş inisiyatif tanımış oluyor. Gelen yoğun şikayetlerden anlaşılıyor ki bankalar kendilerine tanınan bu inisiyatifi kullanırken ödeme kolaylığı sağlayacaklarına, tüketicilerden yeni bir kar sağlama derdine düşüyorlar. Yapılandırma talebinde bulunan borçlulardan şu anda aylık yüzde 2’lere varan yüksek faizler talep edilmektedir. Bu oran günümüzdeki kredi faiz oranlarının neredeyse iki katıdır. Yani faiz indirimi yahut yapılandırma olmadığı gibi, tam aksine bir faiz artırımı söz konusu. Bize ne yapması gerektiğini soran borç yapılandırması arayışındaki vatandaşlarımıza verecek cevap bulamıyoruz, müşterilere tavsiyem şikayetlerini direkt BİMER yoluyla Başbakanlığa iletmeleri olacaktır.”

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın