Kredi Yapılandıracaklara Uyarılar

Google Haberlere Abone Ol:

15 Temmuz kanlı darbe girişiminin ardından Başbakan Binali Yıldırım tarafından vatandaşlara verilen müjde de kredi ve kredi kartı borçlarının 72 ay vadeye kadar yapılandırılabileceği bildirildi. Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamasının ardından kredi işlemleri ve kredi kartları hakkında değişiklik içeren yönetmelik 27 Eylül’de Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte borçlarını yapılandırmak adına bankalara akın eden vatandaşlar umduklarını bulamadılar. Tüketici kredisi ve kredi kartı borçlarının 72 aya kadar vadeyle yapılandırılmasına yönelik proje bankalar tarafından tam manasıyla uygulanmadı. Bu durum Tüketici Başvuru Merkezi’ne gelen şikayetler ile ayyuka çıktı.

Binlerce Şikayet Geldi

Borç yapılandırması için bankanın yolunu tutan vatandaşlara ya negatif cevap verildiği yahut yapılandırma sırasında öngörülen faizin eski faizden bile daha yüksek oranda olduğu bildirildi. Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu bu duruma dikkat çekerek; son bir buçuk aylık zaman diliminde kendilerine bu durumla ilgili binlerce şikayet geldiğine vurgu yaptı.

İlginizi Çekebilir:  Yapı Kredi İş İlanları: 2022 Ağustos

11 milyon vatandaşın, 260 milyar Türk Lirası tutarındaki borcunu yapılandırma olanağı yakaladığını belirten Aydın Ağaoğlu ;” Vatandaşlar doğal olarak bu fırsatı kaçırmak istemiyorlar ancak; yönetmelikte hangi tür kredi kartı ve tüketici kredisi borçlarının yapılandırılacağı, faiz oranının kaç olabileceği belirtilmediği gibi borçların yapılandırılması için emredici hüküm de bulunmuyor.

Böylelikle yönetmelik bu projede bankalara geniş inisiyatif tanımış oluyor. Gelen yoğun şikayetlerden anlaşılıyor ki bankalar kendilerine tanınan bu inisiyatifi kullanırken ödeme kolaylığı sağlayacaklarına, tüketicilerden yeni bir kar sağlama derdine düşüyorlar. Yapılandırma talebinde bulunan borçlulardan şu anda aylık yüzde 2’lere varan yüksek faizler talep edilmektedir. Bu oran günümüzdeki kredi faiz oranlarının neredeyse iki katıdır. Yani faiz indirimi yahut yapılandırma olmadığı gibi, tam aksine bir faiz artırımı söz konusu. Bize ne yapması gerektiğini soran borç yapılandırması arayışındaki vatandaşlarımıza verecek cevap bulamıyoruz, müşterilere tavsiyem şikayetlerini direkt BİMER yoluyla Başbakanlığa iletmeleri olacaktır.”

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...