Ana SayfaGündemBeklenen Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı!

Beklenen Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı!

Merkez bankası faiz kararını açıkladı. Elde edilen bilgilere göre TCMB, politika faizini beklendiği üzere yüzde 8,50’de bıraktı.

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. TCMB Para Politikası Kurulu bu ay için gerçekleştirdiği olağan toplantısında faizin yüzde 8,50’de kalmasına karar verdi.

Merkez Bankası Ocak dönemini es geçmesinden sonra Şubat döneminde faizi kısmen düşürerek 8,50’ye çekmiş, Mart dönemindeyse herhangi bir değişikliğe gitmemişti. Basın mensupları tarafından düzenlenen ankete katılım sağlayan 23 ekonomistten 19’u, faizin Nisan döneminde de aynı kalmasını bekliyordu. 4 ekonomistse faizin 50 baz puanlık artışını öngörüyordu.

Merkez Bankası Faiz Kararı Hakkında Açıklamada Bulundu

Merkez Bankası Faiz Kararı Hakkında Açıklamada Bulundu
Merkez Bankası Faiz Kararı Hakkında Açıklamada Bulundu

Merkez Bankası faiz kararı metninde yer alan ifadelere göre iktisadi faaliyetlere yönelik açıklanan verilerin beklenenden çok daha iyi seviyede gerçekleşmesine karşın jeopolitik risk ve faiz artışının da etkisiyle gelişmiş ülke ekonomilerinde resesyon endişeleri devam ediyor. Birbirini takip eden banka iflasları zemin hazırladığı finansal istikrarı tehdit eden unsurların oluştuğu da gözlemleniyor. Türkiye’nin geliştirdiği stratejik nitelikteki çözümler sayesinde temel gıda öncelikli olmak üzere çeşitli sektörlerdeki arz kısıtlamalarının negatif etkileri minimuma indirgenmiş olsa da uluslararası ölçekte üretici ve tüketici enflasyonu yüksek seviyelerini sürdürüyor.

Küresel enflasyonun, enflasyon beklentilerinin ve piyasalar üzerindeki etkilerinin yakinen takip edildiği ifade edilen açıklamada, gelişmiş ülkelerin merkez bankası para politikalarının değiştiği ve iletişimde ayrışmanın devam ettiği belirtildi. Bununla beraber takas anlaşmaları ve yeni likidite olanaklarıyla finansa istikrarı ön planda tutan eşgüdümlü adımlar atıldığı dile getirildi. Açıklamaya göre ayrıca finansal piyasaların, merkez bankalarının faiz artırım döngülerini yakın bir tarihte sonlandırabileceği düşüncesini beklentilerine yansıtıyor.

Tüm bunların dışında depremin enflasyon üzerindeki etkilerinin de yakından izlendiği, para politikası duruşunun fiyat ve finansal istikrarı koruyup deprem sonrasında toparlanmayı desteklemek açısından yeterli olduğu da belirtildi.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.