Ana SayfaGündemEnflasyon Verileri Açıklandı: Emekli ve Memur Zammı Ne Kadar Olacak?

Enflasyon Verileri Açıklandı: Emekli ve Memur Zammı Ne Kadar Olacak?

Nisan ayı enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından gözler emekli ve memur zammının ne kadar olacağına çevrildi.

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Enflasyon farkı birçok emekli memuru yakından ilgilendiren konular arasında yer alıyor. Bugün açıklanan Nisan ayı verilere göre 4 aylık enflasyon farklı %15,21 olarak gerçekleşirken, emekli ve memur zammının ne kadar olacağıysa soru işareti olarak karşımıza çıkıyor.

Enflasyon verileri hem memurların hem de emeklilerin yakından takip ettiği bir konu. Peki emekli ve memur zammı ne kadar olacak? TÜİK tarafından bugün açıklanan veriler, memur ve emeklilerin bu sorusuna yanıt veriyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre geçtiğimiz ay Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) %2,39 oranında artış gösterirken, yıllık bazda %43,68 olarak gerçekleşti. 2023 yılının ilk çeyreğindeyse %15,21 olan enflasyon verileri, milyonlarca emekli ve memurun maaşına uygulanacak zam açısından önem taşıyor.

Emekli ve Memur Zammı Ne Kadar Yansıtılacak?

Emekli ve Memur Zammı Ne Kadar Yansıtılacak?
Emekli ve Memur Zammı Ne Kadar Yansıtılacak?

Memur ve emeklilerin aylıklarına uygulanan zam, her yıl iki defa toplu sözleşmeye ek olarak 6 aylık enflasyon farkına göre belirleniyor. Hatırlanacağı üzere memurlar için yılın ilk 6 ayında %8 sözleşme zammı belirlenmişti. Bu oranı aşan fark kadar memur aylıkları için ek enflasyon farkı uygulanacak. İlk 4 ayın verilerine bakıldığındaysa memur ve memur emeklileri için minimum %7,21’lik enflasyon farkı olanağı doğdu.

SSK ve Bağ-Kur Emekli Zammı Ne Kadar Olacak?

SSK ve Bağ-Kur emeklileri de 6 ayda bir olacak şekilde zam alırken, emeklilerin zammı da 6 aylık enflasyon verileri doğrultusunda belirleniyor. 4 aylık veriler göz önünde bulundurulduğunda SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin de zam oranı şimdiden %15,21’e ulaşmış gibi görünüyor.

6 Aylık Enflasyon Farkı Temmuz’da Açıklanacak!

Yılın ilk 6 ayını kapsayan sürece ait enflasyon verileri sayesinde 6 aylık enflasyon farkı tespit edilecek. Haziran ayına ait enflasyon verilerinin Temmuz’un ilk haftasında açıklanması beklenirken, bu tarihten sonra memur ve emekli zam oranı da belirlenmiş olacak.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
64TakipçilerTakip Et
2,242TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Fibabanka, Müşteri Hizmetleri Uzmanı Alımı Yapacak!

Fibabanka, Çağrı Merkezi ve Müşteri Hizmetleri departmanlarında sürekli ve tam zamanlı istihdam etmek üzere banka personel alımı yapacak.

Akbank, Müşteri İletişim Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türk bankacılık sektöründe akla gelen ilk isimlerden biri olan Akbank, yayınlamış olduğu bir ilan...

Bankaların Çağrı Merkezi Bölümleri

Bankaların çağrı merkezi bölümleri, kendi içinde de Çağrı merkezi teknik destek olan internet bankacılığı...

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapabilirim?

Kredi Borcunda Yasal Süreç, Kredi Borcunu Ödeyemeyenlerin İzleyeceği Yollar, Kredi Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur?, Kredi borcu

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı: Politika Faizi Sabit Kaldı!

Piyasalarda merakla beklenen Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Yapılan açıklamaya göre politika faizinde değişiklik yapılmadı.

Burgan Bank, Genel Muhasebe Yetkilisi Alımlarına Başladı!

Burgan Bank, yayımladığı banka iş ilanları ile Finansal Yönetim Grubu bünyesinde görevlendirilmek üzere hızlı...