Ana SayfaGündemBankaların Kredi Kartı Nakit Avans Tartışmaları Sürüyor!

Bankaların Kredi Kartı Nakit Avans Tartışmaları Sürüyor!

Merkez Bankası kredi kartı nakit avans kullanımına yönelik kısıtlamayı kaldırdı. Fakat finans piyasasında bu ürüne ilişkin tartışmalar devam ederken, bankalar nakit avansın eskisi kadar kullanılmayacağını düşünüyor.

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Merkez Bankası kredi kartı nakit avans kullanımına yönelik kısıtlamayı kaldırdı. Fakat finans piyasasında bu ürüne ilişkin tartışmalar devam ediyor.

Merkez Bankası, en uygun koşullar altında bireysel borçlanma imkânı sunan kredi kartı nakit avans kullanımlarına getirilen kısıtlamayı kaldırdı. Buna karşın TCMB’nin bu kararından önce kısıtlama getiren bankalar, bu kredi ürününün eskisi kadar kullanılmayacağını düşünüyor.

En Yaygın Kullanılan Ürün Olarak Biliniyor

En Yaygın Kullanılan Ürün Olarak Biliniyor
En Yaygın Kullanılan Ürün Olarak Biliniyor

Kurumsal ve bireysel müşteriler, yüksek enflasyonun devam etmesine rağmen kredi kartı aracılığıyla %20’nin altında çok daha uygun koşullarla borçlanma şansına sahiptir. Kredi kartı nakit avans kullanımı, ağırlıklı olarak ucuz borçlanma olanağı sağladığından seçim öncesinde en yaygın kullanılan kredi ürünleri arasında yer alıyordu.

Finans piyasasında pek çok farklı banka, 14 Mayıs’ta gerçekleştirilen seçimin ilk turundan 1 hafta önce nakit avans limitlerini düşürmeye ve vade süresini kısa tutmaya başlamıştı.

Geçtiğimiz hafta ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), bireysel kredi kartı aracılığıyla belli bir limitin üstünde gerçekleştirilen nakit avans kullanımını ve ziynet harcamalarının büyük bir kısmının %30 oranında menkul kıymet tesisine tabi tutulmasına karar verdi. Fakat alınan bu karar, gelen büyük tepkiler sebebiyle birkaç gün sonra kaldırıldı.

Bankalar Kredi Kartı Nakit Avans Kullanımına Karşı Temkinli

TCMB tarafından bu kararın 2 gün içerisinde uygulamaya sokulması ve 19 Mayıs günü geri kaldırılması gerek finans piyasaları ve sosyal medya gerekse sosyal medyada büyük tepki topladı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın kısıtlama kararını kaldırmasına rağmen bugün birçok banka, nakit avans kullanımının eskisi kadar yaygın kullanılmasının mümkün olmayacağını düşünüyor.  

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
64TakipçilerTakip Et
2,242TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Fibabanka, Müşteri Hizmetleri Uzmanı Alımı Yapacak!

Fibabanka, Çağrı Merkezi ve Müşteri Hizmetleri departmanlarında sürekli ve tam zamanlı istihdam etmek üzere banka personel alımı yapacak.

Akbank, Müşteri İletişim Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türk bankacılık sektöründe akla gelen ilk isimlerden biri olan Akbank, yayınlamış olduğu bir ilan...

Bankaların Çağrı Merkezi Bölümleri

Bankaların çağrı merkezi bölümleri, kendi içinde de Çağrı merkezi teknik destek olan internet bankacılığı...

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapabilirim?

Kredi Borcunda Yasal Süreç, Kredi Borcunu Ödeyemeyenlerin İzleyeceği Yollar, Kredi Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur?, Kredi borcu

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı: Politika Faizi Sabit Kaldı!

Piyasalarda merakla beklenen Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Yapılan açıklamaya göre politika faizinde değişiklik yapılmadı.

Burgan Bank, Genel Muhasebe Yetkilisi Alımlarına Başladı!

Burgan Bank, yayımladığı banka iş ilanları ile Finansal Yönetim Grubu bünyesinde görevlendirilmek üzere hızlı...