Ana SayfaEkonomiAsgari Ücret Zammı için Plan Oluşturuluyor!

Asgari Ücret Zammı için Plan Oluşturuluyor!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu yeni asgari ücret zammını belirlemek için haziran ayında toplanmayı planlıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tespit için saha çalışmalarını sürdürüyor.

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Hatırlanacağı üzere Ocak 2023 döneminde yapılan zammın ardından bu yıl içerisinde ara zam yapılacağı konuşulmuş ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından sonra kesinlik kazanmıştı. Elde edilen bilgilere göre ekonomi yönetiminin belirlenmesinin ardından Asgari Ücret Tespit Komisyonu haziran ayı içerisinde yeni asgari ücret zammını belirleyebilmek adına toplanmaya başlayacak.

Asgari Ücret Zammı için Çalışmalar Başlayacak

Asgari Ücret Zammı için Çalışmalar Başlayacak
Asgari Ücret Zammı için Çalışmalar Başlayacak

Konuyla alakalı olarak basında yer alan haberlere göre Türkiye’de seçimlerin geri kalmasının ardından gözler Meclis’in açılmasıyla beraber atılacak olan adımlarda. Yeni kabinenin kurulması sonrasında asgari ücret, memur ve emekliler için uygulanacak olan maaş zammı çalışmalarına başlanacak. Diğer yandan bir süredir Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından tespit çalışmaları yürütülüyordu. Yeni Kabine’nin belirlenmesinden sonra asgari ücret için çalışmalar hızlandırılacak.

Çalışanların Maaşına Vergi Ayarı Yapılacak

Çalışanların Maaşına Vergi Ayarı Yapılacak
Çalışanların Maaşına Vergi Ayarı Yapılacak

Temmuzda çalışanların maaşına zam yapılmasıyla beraber vergi düzenlemesi de yapılarak alım gücünü artırmak için çalışılacak. Gerçekleştirilecek olan bu yeni düzenlemeyle beraber ücretler üzerindeki vergiler yeniden belirlenerek çalışanların gelirini artıracak bir uygulama hayata geçirilecek. Bu noktada işçi tarafının temsilcisi TÜRK-İŞ ile işveren tarafının temsilcisi TİSK’in görüşmeleri dikkate alınarak taslak üzerinde çalışılıyor. Bu çalışma ise Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülüyor.

500 Dolarlık Alım Gücü Kritik Sınır Olarak Dikkate Alınacak

Asgari ücret tespit edilirken işçileri temsil eden TÜRK-İŞ talep ettiği rakamı, işveren temsilcisi TİSK ise verebileceği rakamı belirtecek. Her iki taraf da elindeki verileri masaya yatıracak ve ortak bir karara varacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’nin daha önce bahsettiği 500 dolarlık alım gücü önemli bir alt sınır olarak dikkat çekiyor. Yeni asgari ücret zammının refah payıyla beraber yüzde 30-35 arasında artış göstermesine kesin gözüyle bakılıyor.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
67TakipçilerTakip Et
2,213TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...

Kuveyt Türk 3 Farklı İlde Gişe Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.