Ana SayfaBankacılıkTL Mevduat Faizinde Ciddi Artış: Yüzde 50’ye Dayandı!

TL Mevduat Faizinde Ciddi Artış: Yüzde 50’ye Dayandı!

Elde edilen verilere göre bankacılık sektöründe vadeli TL mevduat faizi geçen hafta yüzde 50’ye dayandı.

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bankacılık sektöründe bazı kaynaklardan elde edilen verilere göre 3 aya kadar vadeli TL mevduat faizi 2 Haziran haftasında yüzde 37,39’u bulurken, geçtiğimiz hafta yüzde 47’ye kadar yükseldi.

Bankacılık sektöründeki makro ihtiyati tedbirlerin ardından TL mevduat hesapları için müşteri çekme yarışı hız kazandı.

Konuyla alakalı olarak basında yer alana haberlere göre Merkez Bankası verilerinde 3 aya varan vadeli TL mevduat hesaplarının faiz oranı 2 Haziran haftasından itibaren 39,37’ye ulaştı.

TL Mevduat Faizi 1 Yılda 20 Puan Arttı

TL Mevduat Faizi 1 Yılda 20 Puan Arttı
TL Mevduat Faizi 1 Yılda 20 Puan Arttı

TL mevduat faizi oranlarında son 1 yıl içerisinde 20 puan, 2022’nin sonundan bu yana da 13 puan artış yaşandı. Sektör kaynakları ise geçtiğimiz hafta faiz oranının yüzde 47’e ulaştığına dikkat çekti.  

Türkiye’de seçimlerin ardından başta Hazine ve Maliye Bakanlığı olmak üzere çeşitli değişiklikler yaşandı. Hazine ve Maliye Bakanı olarak Mehmet Şimşek’in atanmasının ardından Merkez Bankası’nın başına Gaye Erkan getirildi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun başına da eski Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu atandı.

Yaşanan bu gibi değişiklikler sektörde eski politikada dönüş bekleyen piyasalarda soru işaretlerine yol açtı. Kavcıoğlu’nun başkanlığı döneminde bankacılık sektörüne ilişkin sonunda makro ihtiyati tedbirler getirildi. Yönetim değişse dahi bu tedbirlere bir düzenleme de getirildi.

Sektör hala TL mevduat faiz oranında yüzde 60 ve yabancı para dönüşüm oranında hedeflerini tutturmakla ihtiyaç ve ticari kredi faizlerinde belli bir oranı aşmamaya çalışma zorunluluğuna sahip. Ayrıca bu durum, TL mevduatlarının faiz oranının hızlı bir şekilde yükselmesine yol açıyor.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
67TakipçilerTakip Et
2,213TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...

Kuveyt Türk 3 Farklı İlde Gişe Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.